Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Domy pasywne i energooszczędne cieszą się w całej Europie bardzo dużą popularnością. Nie dziwi zatem coraz powszechniejsze stwierdzenie, że tego typu rozwiązania stanowią również przyszłość polskiego budownictwa.

Wzrost świadomości ekologicznej, obowiązek sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej dla nowych oraz sprzedawanych budynków i lokali, a także rosnące ceny energii wymuszające oszczędności, sprawiają, że Polacy zaczynają przekonywać się projektów pozwalających zminimalizować zużycie prądu i ogrzewania. A właśnie tym są domy energooszczędne i pasywne - budynkami, które dzięki m.in. odpowiedniemu usytuowaniu względem stron świata, doskonałej izolacji cieplnej i umiejętnemu wykorzystaniu ciepła wytwarzanego przez mieszkańców i sprzęty domowe, charakteryzują się jak najniższym zapotrzebowaniem na energię, mówi Izabela Tryba z firmy OknoPlus.

Dom energooszczędny a dom pasywny

Podstawową różnicą między domem energooszczędnym a pasywnym jest wartość rocznego zużycia energii potrzebnej do eksploatacji budynku. W przypadku pierwszego z nich zapotrzebowanie to mieści się w granicach 15-70 kWh/m2, w drugim zaś wynosi maksymalnie 15 kWh/m2. W domu energooszczędnym do zapewnienia mieszkańcom maksymalnego komfortu cieplnego wystarczy zatem niewielki kocioł i kilka małych grzejników, w budynku pasywnym zminimalizowano natomiast straty termiczne na tyle, że nie trzeba instalować w nim tradycyjnego ogrzewania - źródłem energii są urządzenia AGD, ciepło odzyskane z powietrza, a także światło słoneczne dostające się przez okna. Z uwagi na ostatnie, stolarka okienna jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji domów obu typów.

Okna na straży ciepła

Okna stanowią zazwyczaj główną drogę ucieczki ciepła na zewnątrz budynku, ale jednocześnie - jeśli charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem izolacyjności termicznej - pomagają w odpowiedni sposób wykorzystać światło słoneczne, czyli darmową energię pochodzącą z natury. Szczelne okna to obowiązkowy punkt w projekcie zarówno domu pasywnego, jak i energooszczędnego. Odpowiednie szyby i profile, np. te z wypełnieniem THERMO z oferty OknoPlus, w połączeniu z tzw. "ciepłym montażem", pozwalają wyeliminować powstawanie mostków termicznych, a co za tym idzie  - zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Warto wiedzieć, że w przypadku domów energooszczędnych współczynnik przenikalności cieplnej całego okna powinien mieć wartość nie większą niż Uw=1,3 W/m2K., dla domów pasywnych jego wartość nie powinna być wyższa niż 0,8 W/m2K., wyjaśnia Tryba.

Projektuj z głową

Producenci stolarki okiennej oferują coraz to nowocześniejsze rozwiązania techniczne, mające na celu polepszenie izolacyjności termicznej okien, np. wzmacniając profil specjalnym wypełnieniem. Należy jednak pamiętać, że decydując się na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego, równie ważną kwestią jak parametry techniczne jest właściwa wielkość okien i odpowiednie ich  rozmieszczenie w budynku. Warto wiedzieć, że jeśli chcemy, aby nasz dom potrzebował jak najmniejszych nakładów energii do codziennej eksploatacji, należy rozlokować okna głównie po południowej stronie. Kuchnia, salon czy gabinet, czyli pomieszczenia, w których spędzamy dużą ilość czasu, powinny mieć dostęp do dużej ilości światła słonecznego przez jak największą część dnia. Dlatego też w miejscach tych możemy pozwolić sobie na duże przeszklenia, nawet sięgające od podłogi do sufitu. Garaż czy pomieszczenia gospodarcze najlepiej natomiast zaprojektować po północnej stronie domu i wyposażyć jedynie w niewielkie okna lub też nie montować ich wcale, podpowiada Tryba.

Wernisaż ciepła w salonach OknoPlus

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich tych, którzy stawiają na energooszczędne rozwiązania, firma OknoPlus organizuje w swoich salonach wernisaż ciepła, którego główną atrakcję stanowią ciepłe okna nowej generacji. Specjalnie z myślą o domach pasywnych i energooszczędnych stworzyliśmy okna Aktiv THERMO i Art THERMO, które charakteryzują się doskonałymi parametrami cieplnymi. Dzięki zastosowaniu specjalnie wyizolowanego zbrojenia THERMO, mogą się one bowiem poszczycić współczynnikiem przenikalności termicznej dla okna referencyjnego nawet na poziomie 0,7 W/m2K. Gwarantują one zatem najwyższy komfort cieplny, mówi Tryba.

Budownictwo energooszczędne i pasywne to idea, która powinna przypaść do gustu wszystkim - począwszy od wielbicieli energooszczędnych rozwiązań, a na miłośnikach ekologii kończąc. I dobrze, bo  dzięki niej każdy z nas będzie miał szansę cieszyć się domem idealnym - tanim w eksploatacji, słonecznym i przytulnym.

źródło i zdjęcie: OknoPlus