10 zasad energooszczędnego budynku

Budynek energooszczędny musi spełniać pewne podstawowe zasady, które są charakterystyczne dla budownictwa energooszczędnego.
  1. Zwarta bryła - dom energooszczędny budowany na rzucie prostokąta; stosunek przegród zewnętrznych do kubatury domu (A/V) powinien być jak najmniejszy.
  2. Nieskomplikowany dach - dwuspadowy, a najlepiej jednospadowy (pulpitowy), bez lukarn.
  3. Największa powierzchnia elewacji od południa - pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania i oświetlenia domu.
  4. Najmniejsza powierzchnia elewacji od północy, z ograniczoną liczbą okien - wybudowanie jednospadowego dachu (ze spadkiem w kierunku północnym) lub częściowe zagłębienie w gruncie ściany północnej (jeśli budynek usytuowany jest na stoku wzgórza).
  5. Szczelny budynek - szczelne przegrody oraz okna i drzwi o ponadprzeciętnych właściwościach termoizolacyjnych, rolety zewnętrzne.
  6. Izolacja termiczna ścian, podłóg i dachu grubsza niż standardowo - powszechnie stosowana izolacja grubości 10?12 cm w domu energooszczędnym nie jest wystarczająca.
  7. Rezygnacja z balkonów - mostki cieplne powstające na połączeniu płyty balkonu ze stropem powodują duże straty ciepła, podobnie jak w innych miejscach gorzej zaizolowanych: w wieńcach i nadprożach, w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych.
  8. Odzysk ciepła z wywiewanego powietrza - wyposażenie domu w wentylację mechaniczną z rekuperatorem.
  9. Źródło ciepła o jak najwyższej sprawności z zaawansowaną automatyką sterującą - gazowy kocioł kondensacyjny, nowoczesny kocioł z podajnikiem na ekologiczne paliwa stałe, kocioł elektryczny lub pompa ciepła.
  10. Kompleksowe podejście do oszczędzania energii - wyposażenie domu w sprzęty pobierające jak najmniej energii: pralkę, lodówkę, zmywarkę w najwyższej klasie A++; zmywanie w zmywarce nie pod kranem, wyłączanie ogrzewania na noc i czas wyjazdów, zrezygnowanie z codziennych kąpieli na rzecz natrysku itp.

opr.: Redakcja