Wszędzie tam, gdzie możliwe jest przyłączenie się do sieci gazowej, optymalnym rozwiązaniem jest gazowy kocioł kondensacyjny. Stosunkowo niewysokie koszty urządzenia (zestaw zawierający kocioł 24 kW z automatyką pogodową oraz 100 litrowy zasobnik c.w.u. kosztuje 6490,00 zł netto), w połączeniu z praktycznie bezobsługowym sposobem działania, zapewniają bardzo wysoki komfort użytkowania przy zachowaniu akceptowalnego poziomu kosztów ogrzewania.
Kluczowym czynnikiem jest tu bardzo efektywne wykorzystanie ciepła, powstającego w procesie spalania, pozwalające na uzyskanie sprawności kotła gazowego do 30% większej od urządzeń starszej generacji, nieposiadających zaawansowanego sterowania.
Dodatkową zaletą jest bardzo niski poziom hałasu generowany przez kotły kondensacyjne, co jest szczególnie ważne w tych obiektach, w których nie ma wydzielonego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię.
Sytuacja ulega zmianie, gdy nie możemy skorzystać z sieci gazowniczej. Nie wszyscy są zwolennikami zbiorników na gaz płynny instalowanych na ogrodach, chociażby ze względów estetycznych. Często też istnieje już zainstalowany kocioł olejowy, na gaz płynny lub na tzw. ekogroszek, ale koszty ogrzewania znacznie przekraczają nasze oczekiwania.
W takim przypadku warto się zainteresować powietrznymi pompami ciepła. Są one proste do instalacji, gdyż nie wymagają kosztochłonnych prac ziemnych, jak również łatwe do asymilacji z istniejącymi instalacjami.
Jednak najważniejsze jest to, że pompa ciepła z 1 kWh prądu elektrycznego jest w stanie wyprodukować 4 kWh energii cieplnej, czyli średniej wielkości dom jednorodzinny jesteśmy w stanie ogrzewać mocą zbliżoną do grzałki w czajniku elektrycznym.