Oczywiście że warto. Wystarczy przyjrzeć się kosztom eksploatacji urządzenia w porównaniu do konwencjonalnych systemów grzewczych.
Ponadto działki nie trzeba uzbrajać w gaz lub nie będzie trzeba przeznaczać osobnego pomieszczenia na kotłownię olejową, bądź ustawiać w ogrodzie zbiornika na propan-butan.
Dom nie musi mieć komina. Pomieszczenie, gdzie stoi pompa ciepła może służyć również do innych celów np. jako pralnia lub spiżarnia.
Pompa ciepła to brak procesu spalania, a zatem bezpiecznie i ekologicznie.
Zalety instalacji z pompą ciepła:
- Dostarcza prawie darmową energię, pobierając ją z niewyczerpywalnego źródła - środowiska (roczny koszt ogrzewania domu i wody jest kilkukrotnie mniejszy w porównaniu do innych systemów grzewczych; dla domu o pow. użytkowej 130 m2 wyniesie on ok. 1600 zł).
- Jest wygodna i czysta - pompa ciepła nie wymaga instalowania komina czy dodatkowego systemu wentylacji, nie wydziela zapachów; jest w pełni zautomatyzowana, nie potrzebuje konserwacji ani okresowych przeglądów.
- Pracuje cicho - nie jest dokuczliwa dla otoczenia.
- Pompa ciepła jest bezpieczna dla środowiska - nie emituje sadzy ani spalin, nie zanieczyszcza więc otoczenia; układ grzewczy zasilany przez nią jest ekologiczny.
- Pozwala uniezależnić się od wzrostu cen paliw (gazu, oleju opałowego) spowodowanych na przykład wyczerpywaniem się zasobów naturalnych czy międzynarodowymi konfliktami gospodarczymi.
- Sprawność pompy ciepła w miarę upływu czasu nie spada - jest stała w całym okresie jej eksploatacji.
- Żywotność pomp ciepła określana jest na ok. 20-25 lat (żywotność sprężarki).
...i wady:
- Sprężarka będąca częścią urządzenia wykorzystuje energię elektryczną - brak zasilania i instalacji wspomagającej (agregat prądotwórczy, baterie słoneczne) powoduje przerwanie pracy układu.
- Jest droga - ponad 30% droższa od dobrej klasy tradycyjnego układu kotłowego (koszt porównywalny z kotłem kondensacyjnym i instalacją na propan-butan ale eksploatacja kilkukrotnie tańsza).
Dodano: