Dom parterowy czy piętrowy?

Decyzję co do tego, czy dom ma być piętrowy czy parterowy należy wiązać z walorami architektonicznymi działki (orientacja, nasłonecznienie, widoki z okien) i preferencjami przyszłych mieszkańców.

Dom parterowy bez problemu może być energooszczędnym. Wystarczy po prostu zastosować odpowiednio grubą warstwę izolacji w dachu, by zapobiec nadmiernym stratom ciepła przez tę przegrodę. Pogrubienie warstw ocieplenia dachu nie nastręcza żadnych dodatkowych trudności, jak to jest ze ścianami, do których można stosunkowo łatwo zamocować ocieplenie nie grubsze niż 20 cm.

Dom parterowy będzie energooszczędny jeśli będzie miał lepiej ocieplony dach niż dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym. Oznacza to wprawdzie nieco większe koszty ocieplenia dachu, ale za to budujący dom parterowy oszczędza na kosztach ocieplenia ścian (ze względu na ich mniejszą powierzchnię) oraz kosztach wykonania stropu nad parterem.

Najważniejszym kryterium decydującym o energooszczędności jest stosunek powierzchni A przegród zewnętrznych do kubatury V, czyli A/V. Im jest on mniejszy, tym lepiej.

opr.: Redakcja