Wentylacja skuteczna, bo mechaniczna

Wentylacja skuteczna, bo mechaniczna

Domy budowane dawniej zawdzięczały dobrą wymianę powietrza przede wszystkim niekontrolowanemu przepływowi powietrza przez nieszczelności w oknach i drzwiach, ścianach i dachu. W obecnie budowanych domach takich nieszczelności nie ma. Jak zatem wentylować nowoczesne budynki, by mieszkańcy nie mieli problemów ze snem i nie skarżyli się na kłopoty zdrowotne o niewyjaśnionych przyczynach?

Odpowiedzią na wszelkie niedostatki naturalnego wentylowania budynków jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Instalacja wentylacji mechanicznej składa się z następujących elementów:

  • czerpni i wyrzutni powietrza, którymi powietrze wpływa do kanałów i z nich wypływa;
  • przewodów wentylacyjnych zakończonych anemostatami;
  • rekuperatora, w którym następuje odzysk ciepła - powietrze napływające zostaje zimą podgrzane, a latem ochłodzone.

Wentylacja mechaniczna zapewnia kontrolowany wypływ i napływ powietrza i  co najważniejsze, umożliwia odebranie części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego, zanim zostanie ono usunięte na zewnątrz. Ciepło to jest następnie przekazywane powietrzu wpływającemu do wnętrza domu, dzięki czemu odzyskuje się część ciepła, które w wentylacji naturalnej jest bezpowrotnie tracone. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu, a to oznacza konkretne oszczędności.

Nie bez znaczenia - szczególnie dla alergików - jest również jakość nawiewanego przez wentylację mechaniczną powietrza. Niezależnie od filtrów powietrza umieszczonych standardowo w rekuperatorze, system wentylacji z odzyskiem ciepła można wyposażyć w dodatkowy filtr antyalergiczny o zwiększonej skuteczności filtracji montowany w kanale wentylacyjnym. Jest to dodatkowe urządzenie zabezpieczające mieszkańców szczególnie podatnych na alergie wywoływane przez kurz znajdujący się w powietrzu.

W skład filtra wchodzi otwierana kaseta filtrowa z umieszczonym wewnątrz niej wymiennym wkładem filtrującym. Koszt wkładu filtrującego zależy od modelu urządzenia i wielkości obudowy filtra. Koszt standardowych filtrów, umieszczonych wewnątrz rekuperatora (wymienianych 3?4 razy w roku) to wydatek 50?200 zł.

Kupując rekuperator, warto również wybrać model wyposażony w system kontroli zabrudzenia filtra, który poinformuje, gdy trzeba będzie go oczyścić (wymienić wkład).

opr.: Joanna Dąbrowska
zdjęcie: E. Rosłaniec