Obowiązki projektanta instalacji wentylacyjnej

Projekt instalacji wentylacyjnej powinien wykonać specjalista z doświadczeniem w projektowaniu instalacji do domów jednorodzinnych.

Projekt instalacji wentylacyjnej obliczy opory powietrza oraz spadki ciśnień w przewodach wentylacyjnych i dobierze odpowiednie ich długości oraz średnice. Bez dokładnych wyliczeń nie uda się tak dobrać urządzeń, w tym rekuperatora, aby jego wentylatory były w stanie zapewniać wymaganą wydajność wentylacji, ani też właściwie zmontować całej instalacji.

Do obowiązków projektanta instalacji wentylacyjnej należy wykonanie następujących czynności:

  • Zaplanowanie trasy kanałów wentylacyjnych - może je umieścić w sufitach podwieszanych, na poddaszu, w ściankach kolankowych lub odpowiednich szachtach instalacyjnych.
  • Dobranie średnic przewodów i przepustnic oraz mocy (wydajności) rekuperatora i sposobu regulacji prędkości pracy wentylatora - im większe możliwości regulacji, tym większe oszczędności energii.
  • Doprowadzienie do każdego z pomieszczeń budynku co najmniej jednego przewodu wentylacyjnego.
    Rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych tak, by powietrze wywiewane było z łazienek, toalet i kuchni, a nawiewane do sypialni, pokoi dziennych, salonu i gabinetu.
  • Zapewnienie swobodnej wymiany powietrza pomiędzy pomieszczeniami, a więc zaznaczenie w opisie projektu, jakie podcięcia lub otwory wentylacyjne należy zapewnić w drzwiach.
  • Zaplanowanie ocieplenia kanałów przechodzących przez pomieszczenia nieogrzewane (piwnica, poddasze).

opr.: Joanna Dąbrowska