Niezawodny system rynnowy

Aby system rynnowy przez wiele lat spełniał swoje zadanie, należy regularnie sprawdzać jego stan, by w porę wykryć i usunąć ewentualne usterki.

Przegląd należy wykonywać co najmniej raz w roku, a najlepiej dwukrotnie:

  • jesienią - sprawdzić, czy rynny i rury spustowe są drożne, czy nie są wypełnione liśćmi, gałęziami lub błotem; nagromadzone zanieczyszczenia mogą tworzyć tak zwane czopy, które uniemożliwiają spływanie wody;
  • wiosną - sprawdzić, czy zima nie poczyniła szkód, na przykład czy rynna nie oberwała się lub nie pękła pod naporem śniegu lub lodu, czy się nie powyginała, czy rynhaki się nie opuściły itp.

Czyszczenie rynien nie jest trudne. Jeśli jest w nich siatka zabezpieczająca, trzeba ją najpierw wyjąć, a następnie wymieść wszystkie śmieci małą szczotką lub spłukać je wodą.

W rurach spustowych trzeba sprawdzić:

  • drożność - wlewając od góry wodę i sprawdzając, czy szybko odpływa dołem, jeśli tak się nie dzieje, trzeba rurę odetkać i przepłukać;
  • połączenia poszczególnych elementów - miejsca, w których są przecieki, można naprawić specjalnymi uszczelniaczami;
  • ewentualne zarysowania lub uszkodzenia mechaniczne i po oczyszczeniu pokryć je warstwą zabezpieczającą, np. lakierem do zaprawek.

Jeżeli w orynnowaniu zastosowano tzw. czyszczaki, czyli specjalne koszyczki zapobiegające zatykaniu się rur, to zanieczyszczenia osadzą się właśnie w czyszczakach, skąd podczas przeglądu należy je po prostu usunąć. Warto także sprawdzić, czy w wylewkach nie nagromadziły się liście, a jeśli tak - usunąć je.

Uwaga!
Do czyszczenia rynien nie można stosować żadnych ostrych narzędzi, by nie uszkodzić powłok ochronnych.

opr.: Redakcja