System Fibaro w harmonii ze środowiskiem

System Fibaro w harmonii ze środowiskiem

System Fibaro to rozwiązanie automatyki budynkowej, które umożliwia bezinwazyjną instalację. System opiera się o interfejs radiowy co pozwala oszczędzić na okablowaniu i sprzyja ochronie środowiska.

Oprócz standardowej instalacji elektrycznej nie jest wymagana żadna dodatkowa magistrala danych. W przypadku istniejącej instalacji elektrycznej nie ma konieczności jej wymiany na nową. Zminiaturyzowane moduły systemu Fibaro instaluje się w dowolnej puszce podtynkowej za włącznik np: światła, rolety, itd. i działają w każdej instalacji.

Wszystkie urządzenia systemu Fibaro zostały wykonane zgodnie z zaleceniami unijnej dyrektywy RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances). Wskazana dyrektywa ma na celu zmniejszenie ilości niebezpiecznych substancji, przenikających do środowiska z odpadów elektrycznych i elektronicznych. Co więcej, produkty Fibaro, zgodnie z dyrektywa WEEE (ang. Waste of Electrical and Electronic Equipment) oznakowane są dedykowanym znakiem dotyczącym zakazu wyrzucania urządzeń elektrycznych do kosza wraz z odpadami komunalnymi lecz konieczności zutylizowania ich tak, by nie zaśmiecać środowiska odpadami elektrycznymi.

System Fibaro mierzy aktualne zużycie energii elektrycznej (gazu/wody/ciepła) i umożliwia zarządzanie zużyciem, reagując na każdą sytuacje, która może generować niepotrzebną stratę energii (np. grzanie przy otwartym oknie). Użytkownik systemu Fibaro może zaprojektować scenę, w której przy każdym wyjściu z domu natychmiast odcięte zostają wszystkie urządzenia funkcjonujące w stanie uśpienia.

Wszystkie podzespoły są zasilane przez zasilacze o największej możliwej sprawności. Ilość komunikatów radiowych używanych w systemie jest ograniczona do minimum aby oszczędzać energię. Urządzenia zasilane bateryjnie wprowadzane są w stan uśpienia alby oszczędzać baterie i wydłużyć ich czas pracy. W przeciwieństwie do większości systemów jest swoboda w doborze odbiornika energii (LED, świetlówki kompaktowe).

źródło i zdjęcie: Fibar Group