Oszczędzamy wodę w kuchni

Oszczędzamy wodę w kuchni

Z wody nie można zrezygnować. Można jednak nauczyć się, jak ograniczać jej zużycie. Powszechnie znane są sposoby oszczędzania wody w łazience: zakręcanie kranu podczas mycia zębów, szybkie prysznice zamiast długich kąpieli. Ale jak rozsądnie korzystać z zasobów wody w kuchni?

Choć wielu z nas wydaje się, że woda to dobro nieskończone, to już teraz nie każdy ma do niej swobodny dostęp. W 2050 r. około 7 miliardów ludzi w 60 krajach może cierpieć z powodu niedostatku wody pitnej. Dlatego firma Deante mówi - szanujmy wodę!

Zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia warto w kuchni wykształcić dobre nawyki pozwalające ograniczyć wydatki na wodę. By nasze portfele odczuły ulgę, należy zużywać jej tylko tyle, ile realnie jest potrzebne na umycie naczyń czy zrobienie herbaty. O tym, by zadbać o szczelność kranu nie musimy chyba wspominać - może to doprowadzić do utraty nawet kilkudziesięciu litrów wody na dobę.

W trosce o niskie zużycie wody w naszych domach, firma Deante stworzyła produkty z linii PROECO, które charakteryzują się innowacyjnymi rozwiązaniami pozwalającymi na ograniczenie zużycia wody nawet o 50%. Nowoczesne baterie z serii Primo i Ultra wyposażone są w mechanizm ograniczający ciśnienie w baterii. Umieszczony w wylewce aerator ECO-SAVE oszczędza wodę poprzez jej napowietrzanie - choć jest jej znacząco mniej, odczuwamy ją jako regularny strumień. Baterie ekologiczne mogą być także wyposażone w dwustopniowy system otwierania dźwigni czy też regulator otwarcia gorącej wody, który wykorzystywany jest także jako ochrona przed poparzeniem.

Pamiętajmy - według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 884 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Warto zatem docenić swobodny dostęp do jej zasobów i stosować takie rozwiązania, które znacząco ograniczą jej zużycie.

źródło i zdjęcie: Deante