Pompa ciepła do podgrzewania wody Discovery 2

Pompa ciepła do podgrzewania wody Discovery 2

Nowością w ofercie polskiego oddziału francuskiej firmy Atlantic Groupe jest Discovery 2 - urządzenie, które jest połączeniem pompy ciepła i zasobnika c.w.u. Jest przeznaczone do instalacji w garażu czy piwnicy, a nie na zewnątrz domu, czym różni się od klasycznych pomp ciepła.

Discovery 2 to urządzenie wielkości lodówki, które jak każda pompa ciepła czerpie energię cieplną z powietrza, przekształca ją i przekazuje do wody, a my ostatecznie możemy komfortowo umyć ręce w kranie czy wziąć prysznic. Jednak urządzenie to wykorzystuje do ogrzania wody energię z powietrza znajdującego się w garażu, piwnicy, kotłowni czy pralni. Natomiast klasyczne pompy ciepła typu powietrze-woda są zainstalowane na zewnątrz domu, najczęściej na ścianie i wykorzystuję energię z powietrza na dworze.

Ten termodynamiczny zasobnik c.w.u. wytwarza ciepłą wodę użytkową przy pomocy pompy ciepła zużywającej minimalne ilości energii elektrycznej. Urządzenie posiada współczynnik efektywności energetycznej COP = 3,5. Oznacza to, że energia cieplna jaką uzyskujemy z wbudowanej pompy ciepła jest 3,5 razy wyższa od energii elektrycznej zużytej do jej wytworzenia (przy założeniu podgrzewania wody do temperatury od +15 do +51 stopni C).

Pompa ciepła do podgrzewania wody Discovery 2 to niewielkie, kompaktowe urządzenie, które posiada zbiornik ciepłej wody użytkowej wykonany z emalii ceramicznej, o pojemności 200 litrów. Discovery 2 ogrzewa wodę do temperatury 65 stopni C, a idealnym miejscem do jej ustawienia jest piwnica czy pomieszczenie gospodarcze z całoroczną temperaturą powyżej 10 stopni C (urządzenie może być zainstalowane w pomieszczeniach, w którym temperatura mieści się w przedziale między +5, a +45 stopni C). Jeśli temperatura w garażu czy piwnicy spada poniżej +5 stopni C załącza się wbudowana grzałka elektryczna o mocy 1,5 kW.

Jednym z najważniejszych elementów, z których składa się Discovery 2 jest zewnętrzny wymiennik ciepła z aluminium. Płyty przez które zachodzi proces wymiany ciepła wykonuje się także ze stali nierdzewnej albo z tworzywa sztucznego (polietylen, polipropylen), jednak to aluminium charakteryzuje się wyższym współczynnikiem przewodzenia ciepła niż stal. Z miedzi natomiast wykonano grzałkę nurkową.

Termodynamiczny zasobnik c.w.u. Discovery 2 posiada także patenty firmy Atlantic Polska, a mianowicie Antilegionellose System, który dzięki odpowiedniej nastawie fabrycznej oraz ulepszonej kontroli temperatury wewnątrz zbiornika, zmniejsza ryzyko rozmnażania bakterii Legionelli oraz Hydroplus System. Gwarantuje to optymalny komfort użytkowania zasobnika. Umieszczając wymiennik spiralny w najniższej strefie zbiornika osiągnięto maksymalną wydajność ciepłej wody, dzięki bardzo szybkiej wymianie ciepła.

źródło i zdjęcie: Atlantic Polska