Jakim paliwem ogrzać dom?

Jakim paliwem ogrzać dom?

W każdym domu jednorodzinnym potrzebne są urządzenia zapewniające ogrzewanie w okresie zimowym, a przez cały rok ciepłą wodę użytkową. Mogą to być odrębne lub połączone instalacje zasilane jednym lub kilkoma urządzeniami grzewczymi.

Oczywiście najważniejszym elementem szczęście wszyscy producenci dbają o estetykę wyrobów i nawet siermiężnie wyglądające dotąd kotły na paliwa stałe produkowane są obecnie w atrakcyjnej formie.

Od dostępności i możliwego wyboru medium zależą koszty ogrzewania, które chodzą nawet do 70% wydatków zwią zanych z utrzymaniem domu. Wstępnie można przyjąć, że roczne zużycie energii na ogrzewanie domu wynosi:

  • 70-120 kWh/m?rok - dla budynku referencyjnego, czyli wybudowanego zgodnie z obowiązującymi przepisami;

Znając cenę dostępnego nośnika energii, powierzchnię oraz standard energetyczny budynku, można oszacować koszty jego ogrzewania.

Gaz ziemny z sieci

Gaz ziemny to najwygodniejsze w eksploatacji źródło energii do ogrzewania domu. Niestety tam, gdzie budowane są domy jednorodzinne, często nie ma jeszcze sieci gazowej.

Gaz płynny

Przechowywany w zbiornikach dzierżawionych od lokalnego dystrybutora i stawianych na terenie działki. Trzeba pamiętać o pozostawieniu miejsca na

zbiorniki na olej opałowy
zdj.: Rotex

dojazd cysterny do zbiornika. Ten rodzaj gazu nie jest tani, a jego rynkowa cena bywa zmieniana przez lokalnego dostawcę.

Olej opałowy

Również przechowywany jest w zbiornikach. W porównaniu do gazu płynnego jest substancją o mniejszym zagrożeniu wybuchowym, a więc bardziej bezpieczną do przechowywania. Zbiorniki oleju można sytuować w budynkach po spełnieniu odpowiednich warunków dotyczących głównie wentylacji.

Energia elektryczna

Energia elektryczna to najbardziej dostępne źródło energii, jednak rzadko wybierane z powodu wysokiej ceny. Należy jednak pamiętać o jego zaletach: nie musi być magazynowane, nie wymaga budowy kominów, koszty inwestycyjne elektrycznej instalacji grzewczej są niewielkie. Jednocześnie w dobrze ocieplonym domu i przy korzystaniu z drugiej taryfy - szczególnie jeśli dom nie jest użytkowany ciągle ? jest to rozwiązanie warte uwagi..

Ogrzewanie domu prądem elektrycznym uznawane jest za ekologiczne (nie ma spalin zanieczyszczających powietrze). W naszym kraju nie jest to do końca zgodne z prawdą, ponieważ energia elektryczna w Polsce nadal wytwarzana jest z węgla (w ponad 92%), a sprawność elektrowni węglowych nie przekracza 60%.

Węgiel

Pod względem ekonomicznym żaden opał nie jest w stanie konkurować z węglem, szczególnie na Śląsku, gdzie jest tani. Wiele osób nadal korzysta z tego opału, chociaż jest z nim dużo problemów w użytkowaniu - transport, składowanie, usuwanie popiołu, a przede wszystkim nadzór nad procesem spalania.

Groszek

Groszek to rodzaj węgla kamiennego o określonym sortymencie (wielkości bryłek). Do jego spalania stosuje się kotły wyposażone w podajnik. Groszek charakteryzuje się niską zawartością siarki, małą ilością wody i substancji niepalnych.

węgiel - groszek drewno

Drewno

Najczęściej stosowane jest w kominkach oraz w kotłach na tzw. holzgaz (gaz drzewny). Kotły tego typu wymagają wysuszonego drewna, które powinno być składowane przynajmniej 18-24 miesięce w miejscu przewiewnym i zabezpieczonym przed opadami atmosferycznymi.

Pelety

Pelety to opał produkowany z odpadów drewna, słomy zbóż lub specjalnie uprawianych roślin energetycznych. Pod wpływem wysokiego ciśnienia rozdrobniony materiał jest prasowany. W procesie tym wydziela się lignina, która działa jak naturalny klej, wiążąc drobne części roślinne.

pelety Rośliny energetyczne: wierzba i miskant

Wartość opałowa peletu jest porównywalna z miałem węglowym. Za to w wyniku jego spalania powstaje od 10 do 30 razy mniej popiołu. Ma to duże znaczenie dla częstości opróżniania popielnika oraz możliwości wykorzystania tego ekologicznego popiołu jako nawozu w przydomowym ogródku. Poza tym pelet to jedno z najbardziej ekologicznych i co ważne, odnawialnych rodzajów paliw.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Progas-Eurogaz