Sztuczne słońce do testowania solarów w Katowicach

Sztuczne słońce do testowania solarów w Katowicach

Katowicki Park Technologiczny wybuduje super-energooszczędny budynek. Powstanie w nim m.in. instalacja sztucznego słońca, w której będzie można testować kolektory słoneczne.

Pasywny biurowiec o powierzchni ponad 6,3 tys. m2, który wybuduje w Katowicach tamtejszy Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, będzie kosztować 97 mln zł. W realizację projektu zaangażowała się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a duży udział w jego finansowaniu będzie miała unijna dotacja. Budynek będzie korzystał z energii wyprodukowanej za pomocą kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Znajdą się w nim także stropy chłodząco-grzewcze i wentylacja z odzyskiem.

W budynku siedzibę znajdzie Centrum Szkolenia Nowoczesnych Technik Grzewczych, a także Centrum Testowania Systemów Solarnych.

Oprócz instalacji sztucznego słońca, która będzie symulować naświetlenie oraz inne warunki atmosferyczne i w której będzie można testować kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne, w budynku powstaną też rozwiązania umożliwiające badanie rozwiązań dla audytu energetycznego, a także centrum gromadzenia danych z badań z zakresu energetyki odnawialnej.

Dawid Szarański z Euro-Centrum przekonuje, że celem projektu biurowca pasywnego jest stworzenie infrastruktury do badań i atestowania nowoczesnych, energooszczędnych i przyjaznych środowisku technologii.

Budowa instalacji sztucznego słońca to dobra wiadomość dla polskich producentów kolektorów słonecznych, których nie brakuje zwłaszcza na Śląsku, a którzy swoje produkty muszą testować na razie w laboratoriach niemieckich, austriackich czy szwajcarskich. Oprócz kolektorów czy paneli PV, w Euro-Centrum będzie można testować także pompy ciepła, systemy wentylacyjne czy kotły na biomasę.

Projekt zostanie sfinansowany częściowo (dotacja w wysokości 69 mln zł) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

źródło: Gramwzielone.pl
zdjęcie: www.dobresolary.pl