Czy budownictwo pasywne jest w modzie?

Czy budownictwo pasywne jest w modzie?

Standard budownictwa pasywnego, utworzony ponad dwie dekady temu w Niemczech, cieszy się zasłużoną popularnością w Europie Zachodniej. Oszczędności w eksploatacji domów pasywnych przyczyniają się do rosnącej popularności tego typu budownictwa także i w Polsce. Czy więc nastała moda na budownictwo pasywne w naszym kraju?

Do pasywnego budownictwa przekonuje prosta ekonomiczna kalkulacja, wysoki komfort użytkowania budynków oraz dbałość o ochronę środowiska. Energooszczędne materiały budowlane zdobywają coraz więcej zwolenników, a ich najbardziej zaawansowaną formą są te, przeznaczone do pasywnego budownictwa i posiadające stosowne certyfikaty.

Wyjątkowość budownictwa pasywnego

W budynku pasywnym 1,5 m3 gazu ziemnego wystarcza do ogrzania metra kwadratowego budynku przez rok, ponieważ jego zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 15 kWh/(m2a). Dla porównania budynki budowane w Polsce do roku 1966 zużywają 240-350 kWh/(m2a). Mieszkania, które powstawały w latach 1993 - 1997 muszą być ogrzewane energią o wartości 120-160 kWh/(m2a). Nawet te budynki, które uznawane są za energooszczędne zużywają pięciokrotnie więcej energii niż domy pasywne (dane Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego).

Najwięcej energii w budownictwie tradycyjnym zużywa się do ogrzewania nieruchomości. Dodając do tego rosnące koszty energii i straty ciepła w budynkach, otrzymujemy powód do zainteresowania się pasywnym budownictwem. Technologia została opracowana w Niemczech, posiadających bardzo zbliżony do polskiego klimat i pozwala zbudować budynek, który praktycznie nie będzie wymagał ogrzewania z innych źródeł niż pasywne, tłumaczy Karol Niespodziewański z IFTM Internorm.

Schemat domu pasywnego

Oznacza to, że do ogrzania budynku wystarczy ciepło wytwarzane przez mieszkańców czy energia słoneczna docierająca do wnętrz przez okna. Temperatura w budynku jest przez cały rok utrzymywana na optymalnym poziomie, w zimie pomaga w tym minimalnie dostosowana do budynku pasywnego instalacja grzewcza.