Energooszczędność i duże przeszklenia - trendy w stolarce okiennej

Energooszczędność i duże przeszklenia - trendy w stolarce okiennej

Świadomość Polaków na temat energooszczędności wciąż rośnie. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że wybór produktów o wysokiej termoizolacyjności wpłynie na mniejsze straty ciepła z wnętrza, a tym samym na niższe rachunki za ogrzewanie. Przy zakupie okien interesujemy się parametrami wyznaczającymi poziom termoizolacyjności stolarki i bierzemy je pod uwagę wybierając konkretny produkt.

Energooszczędność stolarki okiennej

Czynnikiem wpływającym na większą świadomość ludzi są z pewnością ciągłe wzrosty opłat za ogrzewanie. W kwestii energooszczędności okien należy zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną kwestię. Znaczna część producentów operując parametrami okien podaje współczynnik przenikania ciepła dla samej szyby. W ten sposób klient zostaje wprowadzony w błąd, gdyż najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła całego okna, a nie szyby - współczynnik samej szyby jest zawsze lepszy od współczynnika całego okna i nie odzwierciedla faktycznej straty ciepła z wnętrza, radzi Marcin Szymanowski, Kierownik Działu Marketingu, Sokółka Okna i Drzwi SA.

Nurt dbania o energooszczędność widać także w wyborze materiału, z którego wykonywane są okna. Polacy coraz częściej doceniają drewno. Jako surowiec naturalny, sprawdzony i stosowany  w budownictwie od setek lat ma znacznie lepsze parametry niż np. PCV czy aluminium, co bezpośrednio wpływa na energooszczędność okien drewnianych. Powoli, ale sukcesywnie, rośnie także sprzedaż produktów drewniano-aluminiowych.

Duże przeszklenia

Trendom ulegają także rozmiary okien, którymi interesują się klienci. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują duże przeszklenia - kupujący często decydują się na okna i drzwi tarasowe o większych od standardowych wymiarach. W dużej mierze jest to spowodowane walorami estetycznymi - duże przeszklenia gwarantują wrażenie większej, otwartej przestrzeni. Ponadto duże przeszklenia rozjaśniają wnętrze, dają znaczną ilość światła słonecznego, ale także ciepła - pod warunkiem, że są zamontowane w miejscu o dużym nasłonecznieniu. Nowoczesne produkty o wysokiej termoizolacyjności pozwalają klientom na połączenie walorów estetycznych z rozsądnym wyborem produktów energooszczędnych.

W kwestii kolorów widać wyraźnie dwa trendy. Mieszańcy domów jednorodzinnych zdecydowanie częściej wybierają okna z naturalnym widocznym rysunkiem drewna. Osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych natomiast najczęściej kupują okna malowane w kolorach kryjących, mówi Szymanowski.

Większość trendów w stolarce okiennej to wynik rozwoju rynku i zmiany upodobań klientów. Pozytywnym elementem jest fakt, że Polacy są coraz bardziej świadomi - wybierając okna, kierują się nie tylko najniższą ceną, ale także energooszczędnością kupowanych modeli.

źródło i zdjęcie: Sokółka Okna i Drzwi SA