Parametry i wskaźniki domu energooszczędnego
O zaletach energooszczędnych domów prefabrykowanych mówi Dominik Kosmala, ekspert firmy Wolf System Sp. z o.o.
Poszczególne elementy w domach energooszczędnych są bardzo dobrze ocieplone. Wszystkie detale począwszy od fundamentów, poprzez ściany i na dachu kończąc posiadają odpowiednie docieplenie zapewniające szczelność przegród. Oznacza to, że cały budynek posiada doskonałe parametry termiczne. Co istotne, zminimalizowanie ilości ciepła uciekającego na zewnątrz budynku, pozwoliło obniżyć koszty eksploatacji takich domów o 40-60% w stosunku do budynków o tradycyjnej konstrukcji. Obniżka ta dotyczy przede wszystkim rachunków za ogrzewanie. Warto także zaznaczyć, że wszystkie przegrody zewnętrzne powinny mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła - im niższy tym lepiej.
Sposobem firmy Wolf System na poprawę komfortu cieplnego w budynku jest ciągłe obniżanie współczynnika przenikalności cieplnej ścian (U). Ściana Ultra-Thermo-Mega-Wand poszczycić się może wartością parametru U na poziomie 0,14 W/m2K. W domach energooszczędnych wykorzystuje się także odnawialne źródła energii, które służą nie tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także ogrzewania budynku przez zastosowanie pompy ciepła.
Niezbędnym elementem wyposażenia domu energooszczędnego jest rekuperator (wentylacja mechaniczna). Służy on do ciągłej wymiany powietrza zapewniając komfort użytkowania budynku oraz w okresie grzewczym znacznie wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Budownictwo energooszczędne zdobywa coraz większe rzesze fanów. Jest to przede wszystkim związane z możliwością posiadania własnego domu, który jest ciepły i tani w eksploatacji, co więcej można w nim zamieszkać już po 3 miesiącach od rozpoczęcia budowy.
źródło i zdjęcia: Wolf System