Przegrody zewnętrzne, czyli dom ciepły i szczelny
Zaniedbanie tego powoduje powstanie tzw. mostków termicznych - miejsc, przez które uciekają duże ilości ciepła. Ich eliminacja na szczęście zwykle
nie wymaga zwiększenia kosztów, lecz jedynie staranności i wiedzy.
Ciepłe przegrody zewnętrzne
Jakie materiały nadają się do budowy domu energooszczędnego? W zasadzie wszystkie atestowane materiały budowlane, jednak bardzo dobre parametry termoizolacyjne łatwiej jest osiągnąć stosując niektóre technologie.
Ściany zewnętrzne w domach energooszczędnych budowane są najczęściej jako dwu- lub trójwarstwowe, co zapewnia bardzo dobrą izolacyjność przy zachowaniu umiarkowanej grubości przegrody. Ściana dwuwarstwowa - 25 cm mur ceglany + 20 cm styropianu, będzie miała współczynnik przenikania ciepła U ? 0,15 W/(m2?K). Ściana jednowarstwowa np. z ceramiki poryzowanej przy zbliżonej grubości osiągnie gorsze, ale zgodny z wymaganiami prawa parametry U ? 0,25 W/(m2?K).
Dyskusja na temat wyższości styropianu, wełny czy jeszcze innego materiału izolacyjnego nad pozostałymi jest w tym przypadku bezsensowna - każdy będzie dobry, jeśli zostanie ułożony zgodnie z wymogami danej technologii.
Podłogi mogą mieć nieco mniejszą izolacyjność termiczną niż ściany. Funkcję izolacji mogą pełnić różne materiały, jednak najchętniej stosowany jest polistyren ekstrudowany (XPS) lub twardy styropian o obniżonej nasiąkliwości. Wszystko dlatego, że podłoga jest narażona na kontakt z wilgocią zawartą
w gruncie, najlepiej więc, jeśli materiał termoizolacyjny nie wchłania wody, bo zawilgocony traci właściwości izolacyjne.
Dachy najczęściej mają konstrukcję drewnianą, a izolację układa się pomiędzy krokwiami. Wówczas bardzo ważne jest by użyć materiału sprężystego, tak by nie powstały szpary. Stąd właśnie popularność wełny mineralnej, która dzięki swojej elastyczności pozwala dokładnie wypełnić nawet nieregularne przestrzenie.
Szczelne przegrody zewnętrzne
Każda przegroda zewnętrzna powinna być szczelna. Chodzi o to, by nie wnikała w nią wilgoć - w postaci pary wodnej z pomieszczeń lub wody deszczowej od zewnątrz. Przegrody muszą uniemożliwiać także niekontrolowany przepływ powietrza - za jego wymianę w energooszczędnym domu odpowiada
wentylacja mechaniczna. W ramach procedury certyfikacji domów pasywnych wykonuje się zawsze próbę szczelności domu.
Uwaga! Tak modne ostatnio "oddychanie ścian" to mit. Wymiana powietrza przez przegrody zewnętrzne, o ile oczywiście nie ma w nich szczelin, nie sięga nawet 5%, nawet jeśli wykonano je z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej, czyli materiałów reklamowanych jako "oddychające".
opr.: Jarosław Antkiewicz
zdjęcie: Xella