Ekoznakowanie produktów - czyli, jak poznać ekologiczne produkty

Ekoznakowanie produktów - czyli, jak poznać ekologiczne produkty

Czy produkty oznaczone jako ?eko? i ?bio? to chwyt reklamowy, czy rzetelna informacja? Aby mieć pewność, że kupowane artykuły spełniają pewne określone wymagania i normy, zwróćmy uwagę, czy są oznakowane wiarygodnym certyfikatem.

Ekoznakowanie produktów to umieszczanie na nich informacji świadczących o tym, że dany produkt jest zgodny z pewnymi przyjętymi kryteriami związanymi z ochroną środowiska, co odróżnia go od innych produktów z tej samej grupy.

Ekoznakowanie produktów i usług pełni funkcje:

  • funkcja ekologiczna - ochrona środowiska przyrodniczego, w tym także interesów lokalnych społeczności,
  • funkcja informacyjna - informowanie konsumentów o ekologicznych cechach produktu,
  • funkcja stymulująca - stymulowanie producentów do podejmowania przedsięwzięć proekologicznych,
  • funkcja edukacyjna - poszerzanie wiedzy o proekologicznych cechach towarów.

W wielu krajach ustanowiono narodowe systemy ekoznakowania produktów, które zyskały uznanie konsumentów na całym świecie, również w Polsce. Najstarszy system ekoznakowania produktów, tzw. ?Błękitny Anioł? funkcjonuje od 1978 r. w Niemczech. Spośród innych znanych ekoznaków warto wymienić skandynawskiego ?Białego Łabędzia? ustanowionego w 1989 r. w Finlandii, Islandii, Szwecji i Norwegii oraz ekoznak Unii Europejskiej - stokrotka - przyznawana wyrobom od 1992 r.

Opisane wyżej znaki ekologiczne mają charakter narodowy i mogą być przyznawane różnym rodzajom wyrobów. Istnieją również ekoetykiety nadawane przez niezależne organizacje ekologiczne. Zwykle są one adresowane do konkretnych grup produktów lub przyznawane w oparciu o jedno kryterium. Przykładem takiego ekoznaku jest chociażby znak rolnictwa ekologicznego przyznawany produktom żywnościowym pochodzącym z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Od 1.07.2010r będzie nowy znak rolnictwa ekologicznego - ujednolicony dla całej Unii.

Innym przykładem mogą być znaki FSC i PEFC umieszczane na wyrobach z drewna i papieru. Logo FSC lub PEFC umieszczane na takim produkcie oznacza, że drewno, z którego jest on wykonany pochodzi z lasu, gdzie gospodarka leśna prowadzona jest zgodnie z określonymi zasadami  uwzględniającymi aspekty ekologiczne, ekonomiczne i społeczne.

Następnym ważnym oznaczeniem, które można spotkać na wyrobach jest znak FairTrade. Kupując produkty z takim znakiem ma się pewność, że osoba pracująca np. przy zbiorach kawy czy herbaty otrzymała godziwą zapłatę za swoją pracę.  Wybierając produkty ze sklepowej półki, warto kupić te, które dodatkowo wspierają jakąś dobrą ideę: zrównoważoną gospodarkę leśną, rolnictwo ekologiczne, sprawiedliwy handel, recykling, itd. Gwarancją tego, że nasze pieniądze są dobrze wydane jest odpowiedni certyfikat, który gwarantuje, że dany wyrób jest zgodny z odpowiednimi wymaganiami.

Przykładem proekologicznego myślenia jest sklep, w którym można kupić tylko wyroby z certyfikatami. Przy każdym produkcie jest opis certyfikatu, pokazane logo i wyjaśnienie, co ono oznacza.

źródło: www.ekolog.ovh.org
zdjęcie: www.business.moroko.pl