Przeciwdziałaj zmianom klimatycznym - bądź "Klimatolubnym"

Przeciwdziałaj zmianom klimatycznym - bądź "Klimatolubnym"

W ramach kampanii edukacyjnej Ministerstwa Środowiska ?Zmień nawyki na dobre. Zmień klimat na lepszy? organizowana jest ogólnopolska akcja na rzecz redukcji emisji CO2 i zużycia wody przez gospodarstwa domowe.

Pierwszym "Klimatolubnym" RP, który zadeklarował się działać na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu na co dzień jest Minister Janusz Zaleski, aktywując swoje konta na portalu społecznościowym www.klimatolubni.pl.

Emisja CO2 i zużycie wody przez gospodarstwa domowe na tle innych sektorów ekonomii w Polsce jest ogromna. Za ten wynik odpowiada każdy z nas poprzez zwykłe, codzienne nawyki. Gdyby każdy z nas nauczył się oszczędzać prąd, wodę czy energię cieplną, stan środowiska naturalnego w naszym kraju z pewnością zmieniłby się na lepszy. Stąd pomysł organizacji ogólnopolskiej inicjatywy społecznej "Klimatolubni?, której celem jest zaktywizowanie Polaków do czynnego uczestnictwa w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

Jednym z kluczowych tematów poruszanych w ramach inicjatywy jest potrzeba oszczędzanie wody. Choć dla Europejczyków swobodny dostęp do wody jest czymś naturalnym i oczywistym, faktem jest, że aż 2,5 mld ludzi na świecie nie posiada wystarczająco dobrych warunków sanitarnych do życia. Trzeba także zaznaczyć, że Polska już obecnie boryka się z niedoborami wody.

Ponieważ w ciągu ostatnich 50 lat zapotrzebowanie na wodę wzrosło ponad trzykrotnie, szacuje się, że w ciągu następnych dwudziestu lat, aż połowa ludności na świecie będzie żyła w regionach z niedoborem wody. By ograniczyć codzienne zużycie wody, wystarczy zakręcać kran podczas mycia zębów lub brać krótki prysznic zamiast kąpieli.

Kolejną kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest potrzeba oszczędzanie energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe w Polsce rośnie w nieprawdopodobnie szybkim tempie, co odpowiednio przyczynia się do wzrostu emisji CO2.

Wbrew pozorom aby zmienić ten stan rzeczy, nie trzeba zrezygnować z dobrodziejstw nowoczesnych technologii: oglądania telewizji, słuchania radia czy surfowania po Internecie. Wystarczy zmienić żarówki na energooszczędne, wyłączać światło w pokojach, w których nikt nie przebywa, czy nie zapominać o przejściu z trybu "stand by" na "off" z nieużywanych sprzętów elektronicznych.

Inicjatywa obywatelska "Klimatolubni" zachęca także do podjęcia działań w kierunku oszczędzania energii cieplnej. Nadmierne zużycie energii wiąże się nie tylko z dużymi wydatkami finansowymi, ale przede wszystkim prowadzi do nasilających się zmian klimatu. By przeciwdziałać zmianom klimatycznym, wystarczy odpowiednio kontrolować temperaturę w domu czy mieszkaniu - zakręcać kaloryfery podczas urlopu, zadbać o szczelność okien i drzwi.

Dzięki internetowej formule społeczności, każdy pozytywnie zakręcony na zielono, może podzielić się swoimi sposobami na praktykowanie ekologicznego stylu życia bez ponoszenia dodatkowych kosztów osobowych, czy tym bardziej finansowych.

W ramach inicjatywy planowane jest przeprowadzenie happeningów ekologicznych. Pomimo tego, że inicjatywa jest pomyślana jako dwumiesięczna akcja, organizatorzy mają nadzieję, że poprzez bezpośrednią interakcję i ciekawą formę edukacji, mieszkańcom Polskim wartości promowane przez "Klimatolubnych" wejdą w krew, urzeczywistniając hasło kampanii - ?Zmień nawyki na dobre, Zmień klimat na lepszy?.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: www.wiadomosci24.pl