Młodzi ludzie domagają się działań na rzecz zmian klimatycznych

Młodzi ludzie domagają się działań na rzecz zmian klimatycznych

164 młodych delegatów z całego świata biorących udział w Młodzieżowym Szczycie Klimatycznym w Kopenhadze podpisało Deklarację podsumowującą spotkanie. Młodzi ludzie zobowiązali się w niej do dokonania pozytywnych zmian w swoim codziennym życiu. Domagają się także od rządów państw podjęcia zdecydowanych działań na rzecz walki ze skutkami zmian klimatycznych.

Walka ze zmianami klimatu zależy od nas. Jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie i prosimy ? dołączcie do nas. Zmiany klimatu wpływają na nasze życie, nasze rodziny i naszą przyszłość, głosi Deklaracja. ?Musimy działać natychmiast i jesteśmy gotowi wypełnić nasze zobowiązania. Jesteśmy przygotowani by zrobić wszystko dopóki jest szansa na uratowanie naszej planety, czytamy w dalszej części dokumentu. Tej samej odwagi oczekujemy od Was, apelują młodzi delegaci.

Na zakończenie Szczytu młodzież wręczyła Deklarację prezydentowi "dorosłego" Szczytu Klimatycznego COP15, Connie Hedegaard, która zobowiązała się przekazać Deklarację światowym liderom obecnym na COP15. To dobrze, że młodzi ludzie z całego świata mówią nam - politykom, że przyszedł czas na działanie, powiedziała Hedegaard młodym delegatom. Przekażcie politykom, że nie mogą wyjechać z Kopenhagi z pustymi rękoma. Ponieważ Wy - obywatele, nowe pokolenie - żądacie podjęcia działań już dziś.

W Deklaracji zawarto rekomendacje, by kraje rozwinięte zwiększyły wydatki na adaptację, tak by miasta były zaplanowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a standardy bezpieczeństwa i plany kryzysowe odpowiadały na katastrofy spowodowane zmianami klimatu. Młodzi delegaci zwrócili uwagę na to, jak ważna jest odpowiednia gospodarka zasobami wodnymi i zarekomendowali podjęcie działań edukacyjnych w tym zakresie.

Kolejne rekomendacje dotyczyły zapobiegania skutkom efektu cieplarnianego poprzez wprowadzenie nowych, energooszczędnych technologii, inwestycje w zrównoważony transport, ustanowienie zasad handlu emisjami i nowej klasyfikacji krajów emitujących zanieczyszczenia z podziałem na kraje uprzemysłowione, kraje rozwijające się i silnie zanieczyszczające środowisko oraz kraje rozwijające się i mniej zanieczyszczające środowisko, a także  wprowadzenia obowiązkowej edukacji dotyczącej zmian klimatycznych w szkołach.

Deklaracja jest podsumowaniem trwającego tydzień Młodzieżowego Szczytu Klimatycznego, podczas którego delegaci z całego świata brali udział w debatach i warsztatach poświęconych zmianom klimatycznym na Ziemi. Szczyt został zorganizowany przez duńskie biuro UNICEF i Urząd Miasta Kopenhagi. Wszyscy uczestnicy Szczytu otrzymają tytuł Ambasadora Klimatu, by podkreślić podjęte przez siebie zobowiązania do walki ze negatywnymi skutkami zmian klimatycznych.

źródło: www.unicef.pl
zdjęcie: www.gadu-gadu.pl