Czy można ubezpieczyć mieszkanie nie będąc właścicielem?

Czy można ubezpieczyć mieszkanie nie będąc właścicielem?

Nie jesteś właścicielem mieszkania i zastanawiasz się, czy możesz je ubezpieczyć? Odpowiedź brzmi: nie. Możliwe jest natomiast wykupienie OC lokatora, chociaż nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają taki wariant w swojej ofercie. Co daje taka polisa i czym różni się od ubezpieczenia mieszkania? Jakie są jej zasady i zakres? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czy można ubezpieczyć mieszkanie nie będąc właścicielem?

Czy można ubezpieczyć mieszkanie nie będąc jego właścicielem? Należy pamiętać, że tylko właściciel mieszkania ma prawo ubezpieczyć całą nieruchomość, rozumianą jako "mury" i to, co znajduje się w środku. Najemca nie ma takiej możliwości, ponieważ nie jest właścicielem mieszkania lub domu.

Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości zakupu ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, czyli nie jesteś jego właścicielem również możesz zapewnić sobie ochronę. Wśród produktów oferowanych przez ubezpieczycieli, szukaj wówczas ubezpieczenia dla lokatora lub najemcy (czasami jest nazywane jako OC lokatora/najemcy). Takie ubezpieczenie ustrzeże Cię przed odpowiedzialnością finansową, jeśli uszkodzisz cudze mienie lub własne ruchomości w wynajmowanym mieszkaniu. Możesz także ubezpieczyć ruchomości, które znajdują się w wynajmowanym mieszkaniu, czyli należące do Ciebie meble, elektronikę czy rower, a nawet zwierzęta domowe.

OC lokatora - korzyści

Nie da się ukryć, że mieszkanie w wynajmowanym lokalu bywa stresujące. Teoretycznie niby jesteś u siebie, ale jakby nie do końca. Masz kogoś nad sobą, bo to właśnie przed właścicielem odpowiadasz za mieszkanie, które wynajmujesz. Jako lokator masz pewne obowiązki, które najpewniej zostały sprecyzowane w umowie. A co w sytuacji, gdy nieumyślnie uszkodzisz mienie właściciela nieruchomości? Bez OC lokatora koszty naprawy szkód będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. A przecież mogą okazać się spore. Niespodziewane wydatki to duży problem i mogą skutecznie uszczuplić domowy budżet. Dzięki OC lokatora możesz tego uniknąć. Jak działa taka polisa? Jej zasady są bardzo proste. Jeśli uszkodzisz lub zniszczysz mienie właściciela mieszkania, a zdarzenie to znajdzie się na liście ryzyk, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu pieniądze z Twojego ubezpieczenia, w ramach odszkodowania.

Czy można ubezpieczyć mieszkanie nie będąc właścicielem - podsumowanie

Choć zakres i zasady ubezpieczenia OC wynajmującego/lokatora różni się od typowego ubezpieczenia mieszkania, gwarantuje ochronę zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Pamiętaj bowiem, że dla właściciela nieruchomości wynajem zawsze wiąże się z ryzykiem. Jeśli więc chcesz zwiększyć swoją wiarygodność, sprawdź ofertę ubezpieczenia mieszkania online dla wynajmującego (lokatora) - sprawdź więcej ubezpieczeń.

fot. otwierająca: tueuropa.pl