Komin stalowy czy ceramiczny?

Komin stalowy czy ceramiczny?

Komin powinno wybierać się możliwie wcześnie, najlepiej w połączeniu z projektowanym systemem ogrzewania, ponadto rozmieszczenie przewodów kominowych w domu i ich wysokość ponad dachem są elementami projektu architektonicznego. Wybór komina uzależniony jest od wielu czynników, z których najważniejsze to rodzaj i parametry kotła.

Wyboru komina powinien dokonać projektant wspólnie z inwestorem. Rodzaj przewodu oraz jego długość i średnica powinna być dobrana do modelu kotła. Pomocą służą też instalatorzy i doradcy techniczni.

Ceramiczne kominy prefabrykowane

Schemat ceramicznego komina prefabrykowanego

Nadają się do nowoczesnych kotłów gazowych, a także olejowych oraz kotłów na paliwa stałe i kominków. Produkuje się je w dwóch głównych odmianach przystosowanych do kotłów: 1) gazowych i olejowych oraz 2) na paliwa stałe i kominków. Są też uniwersalne kominy ceramiczne, które nadają się zarówno do współpracy z kotłami gazowymi i olejowymi, jak też z kotłami na paliwo stałe i kominkami.

Ceramiczne kominy prefabrykowane dobrze spełniają swoją funkcję pod warunkiem, że są wykonane z odpowiednich materiałów, szczelne, drożne oraz odporne na wychładzanie i przemarzanie. Jeśli komin ma służyć do odprowadzania spalin, powinien też być ognioi kwasoodporny, a takim warunkom odpowiadają między innymi przewody z szamotu i kamionki: są odporne na wysoką temperaturę, dobrze akumulują; kamionka i szamot są też niewrażliwe na działanie kwasów.

Elementami ceramicznego komina prefabrykowanego są: rurowy wkład kominowy, obudowa z pustaków, izolacja z wełny mineralnej oraz akcesoria: trójnik, wyczystka, odskraplacz i daszek.

Montaż takiego komina polega na połączeniu poszczególnych odcinków wkładu kominowego (mają połączenia kielichowe) i uszczelnieniu ich kitem kwasoodpornym lub zaprawą. Następnie wkład kominowy ociepla się wełną mineralną i łączy pustaki na zaprawę cementowo-wapienną.

Kominy z prefabrykatów ceramicznych mogą być jednokanałowe, ale mogą też mieć więcej kanałów. Kominy te są stosunkowo ciężkie i bez konsultacji z konstruktorem nie należy opierać ich bezpośrednio na stropie.

Producenci ceramicznych kominów prefabrykowanych udzielają na nie 30-letniej gwarancji.

Kominy stalowe dwuścienne

Schemat stalowego komina dwuściennego

Produkowane są w kilku odmianach, z których jedna nadaje się do tradycyjnych kotłów gazowych i olejowych, inna obsługuje kotły na paliwa stałe i kominki, a jeszcze inna - kotły kondensacyjne.

Dwuścienny komin stalowy składa się z wewnętrznej rury spalinowej z blachy kwasoodpornej, izolacji termicznej ze specjalnej wełny mineralnej o standardowej grubości 50 mm oraz zewnętrznej rury ze stali nierdzewnej. Główne elementy takiego komina to: podstawa, wyczystka z odskraplaczem, trójnik, rura i ustnik. Wyczystka z odkraplaczem zakończone są drzwiczkami lub zatyczką, które umożliwiają wyczyszczenie i odprowadzenie skroplin z komina. Ustnik warto przykryć daszkiem przeciwdeszczowym lub obrotową nasadą poprawiającą ciąg kominowy.

Montaż nie jest skomplikowany. Kominy stalowe dwuścienne zwykle stawia się na zewnątrz budynku, na podstawie przymocowanej do jego ściany zewnętrznej i mocuje do niej co dwa metry obejmami zaciskowymi.

Kominów dwuściennych zazwyczaj się nie obudowuje: wyglądają dobrze przy domach o nowoczesnej stylistyce.

Gwarancja na takie kominy wynosi zwykle 5 lat.