Wybierz odpowiednie okna do swojego domu

Wybierz odpowiednie okna do swojego domu

Wybierając okna, zwykle najpierw decydujemy, z czego będą profile. Dopiero potem wybieramy kolor, liczbę komór i rodzaj okuć. Czasem zapominamy o współczynniku przenikania ciepła, a to od niego zależy, jak dużo ciepła będzie przez okna uciekać.

Okna naturalne czy z tworzywa?

Ramy i ramiaki stanowią konstrukcję nośną okna i dlatego muszą być odpowiednio mocne, ale także "ciepłe" i estetyczne. Zarówno okna drewniane, jak i z PVC mają podobne właściwości techniczne i poza ceną i estetyką nie różnią się zasadniczo ani trwałością, ani izolacyjnością cieplną. To, na jakie okna się zdecydujemy, zależy jedynie od zasobności portfela i własnych preferencji.

Najbardziej popularne są obecnie okna z PCV i drewniane. Ze względu na wysoką cenę okna aluminiowe, aluminiowo-drewniane i z tworzyw sztucznych w domach jednorodzinnych montuje się rzadko, najczęściej do dużych przeszkleń ogrodów zimowych.

Okna drewniane

Produkowane są z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego lub egzotycznego meranti. Elementy skrzydeł i ościeżnic klejone są z trzech warstw drewna litego lub łączonego na długości.

Warstwy drewna są sklejane tak, że usłojenie przebiega w różnych kierunkach. Dzięki temu profil jest stabilny wymiarowo, nie wypacza się, jest szczelny i dobrze izoluje przed hałasem. Przed grzybami i wodą chroni drewno impregnacja ciśnieniowa. Drewniane ramy okienne wykańczane są farbami lub lakierami akrylowymi. Stosuje się powłoki kryjące i transparentne, przez które widać rysunek słojów drewna. Kilkuwarstwowy lakier nadaje głębszy i równy kolor, chroni materiał przed promieniami UV i czyni go odpornym na warunki atmosferyczne.

Okna z PVC

Produkowane są z wytrzymałego PVC. Profile mają budowę komorową (o liczbie komór od 3 do 8), która zapewnia uzyskanie lepszych parametrów izolacyjności cieplnej i zwiększa ich sztywność. Wewnątrz profili z PVC osadzone są kształtowniki stalowe, zapewniające odpowiednią ich wytrzymałość i sztywność.

Ramy z PVC najczęściej są białe lub brązowe, ale na zamówienie dostępne są w wielu kolorach lub dwukolorowe (np. z zewnątrz brązowe, z wewnątrz białe). Są odporne na grzyby, pleśnie i korozję.

To najpopularniejszy rodzaj okien stosowanych w domach jednorodzinnych.

Najważniejsze parametry okien

Przez okna ucieka 3-4 razy więcej ciepła niż przez dobrze ocieplone ściany. Przed wyborem okien warto więc zwrócić uwagę na najważniejsze parametry wpływające na energooszczędność oraz trwałość okien.

Współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2?K)] określa ilość ciepła przenikającą w ciągu 1 godziny przez 1 m2 płaskiej przegrody przy różnicy temperatury powietrza po obu jej stronach wynoszącej 1 K. Im mniejsza wartość współczynnika U okna, tym lepsza izolacyjność termiczna i mniejsze straty ciepła.

Uwaga! Producenci okien podają współczynniki przenikania ciepła dla szyby lub okna. Szyby mają lepsze właściwości termoizolacyjne. Dlatego kupując okna, należy brać pod uwagę wartość współczynnika przenikania całego okna, a nie samych szyb.

Do domu budowanego zgodnie z przykazaniami energooszczędności wystarczą okna trzykomorowe o współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 [W/(m2?K)].

Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw jest wyrażany w dB (decybele) i określa wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się poza przegrodą. Im większa wartość współczynnika Rw mają okna, tym lepiej izolują akustycznie.

Obecnie produkowane standardowe okna mają współczynnik Rw ok. 30 dB. Okna o najwyższym poziomie redukcji hałasu mogą osiągnąć Rw ok. 45 dB.

Jeśli kupione okno charakteryzuje się izolacyjnością akustyczną Rw = 34 dB, to hałas na poziomie 65 dB na zewnątrz zostanie wytłumiony przez okno do poziomu 31 dB (65 dB-34 dB = 31 dB). Spadek natężenia dźwięku o 10 dB odczuwany jest przez ucho ludzkie jako redukcja hałasu o połowę.

Nawiewniki dość znacznie obniżają izolacyjność akustyczną okien.

Wymagana szczelność okien zależy od stosowanego systemu wentylacji budynku. W domu z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną stolarka musi być szczelna. W przypadku wentylacji grawitacyjnej w pokojach musi być zapewniony stały napływ świeżego powietrza z zewnątrz. Dlatego w pomieszczeniach tych montuje się nawiewniki ścienne lub okna z nawiewnikami.

Nawiewniki różnią się sposobem regulacji, mogą być:

  • higrosterowane - automatycznie dobierają wielkość strumienia przepływu powietrza, który jest ściśle uzależniony od zawartości pary wodnej w pomieszczeniu,
  • ciśnieniowe - regulują ilość powietrza dostarczanego do pomieszczenia w zależności od różnic ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.