Ściany jedno- czy dwuwarstwowe?

Ściany jedno- czy dwuwarstwowe?

Stawiając ścianę jednolub dwuwarstwową nie ma technicznych ograniczeń. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że w świetle nowych przepisów zaostrzono wymaganą ciepłochronność ścian jednowarstwowych.

Ściany jednowarstwowe

Materiały

Na ściany jednowarstwowe nadaje się tylko kilka materiałów wyróżniających się dwiema przeciwstawnymi cechami: wytrzymałością i ciepłochronnością. Są to bloczki z betonu komórkowego, pustaki z ceramiki poryzowanej oraz pustaki z keramzytobetonu (mogą być jednorodne lub ze styropianowymi wkładkami). Z materiałów tych wznosi się ściany grubości od 36 do 50 cm.

Parametry ścian

Do niedawna nie wymagano by współczynnik U przenikania ciepła ściany jednowarstwowej nie przekraczał 0,5 [W/(m??K)]. Ostatnio jednak przepisy te zaostrzono. Obecnie współczynnik U powinien być nie większy niż 0,3 [W/(m??K)]. Producenci oferują materiały, z których ściana jednowarstwowa może mieć współczynnik U mniejszy niż 0,3 [W/(m??K)]:

  • pustaki z keramzytobetonu z wkładką styropianową, w których U = 0,18 [W/(m??K)];
  • bloczki z betonu komórkowego - U = 0,28 [W/(m??K)];
  • pustaki z keramzytobetonu i ceramiki
  • poryzowanej - U = 0,26 [W/(m??K)].

 

Ściany dwuwarstwowe

Materiały

Wybór jest bardzo duży: warstwę nośną można wymurować z cegieł lub pustaków ceramicznych, bloczków z betonu komórkowego, silikatów lub keramzytobetonu. Zwykle stosuje się warstwy cieńsze niż w ścianach jednowarstwowych: od 15 do 30 cm.

Do ocieplania stosuje się wełnę mineralną lub styropian grubości 15-20 cm. Należy pamiętać, że cieplenie z wełny mineralnej układa się trudniej niż ocieplenie ze styropianu.

Parametry ścian

Według przepisów współczynnik U przenikania ciepła ściany dwuwarstwowej nie powinien przekraczać 0,3 [W/(m??K)], ale warto stosować ściany o jeszcze lepszej izolacyjności, to znaczy o współczynniku U poniżej 0,23 [W/(m??K)].

Nie należy oszczędzać na ociepleniu: im cieńsza jest jego warstwa, tym wyższe będą rachunki za ogrzewanie. Jeśli dom ma być energooszczędny, grubość ocieplenia ścian dwuwarstwowych (wełny mineralnej lub styropianu) powinna wynosić 20 cm.

opr.: Aleksandra Kuśmierczyk
zdjęcie: Marcin Szymanik