Czy Polacy chcą oddychać czystym powietrzem?

Czy Polacy chcą oddychać czystym powietrzem?

Prawie trzech na czterech Polaków wie, że oszczędzanie energii wpływa na ograniczanie emisji zanieczyszczeń, a co za tym idzie - smogu. Jednocześnie pozytywny wpływ na środowisko znajduje się na ostatnim miejscu wśród priorytetów związanych z budową domu - wynika z danych raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków". Tymczasem dzisiaj w polskich miastach przekroczenia norm dotyczących obecności w powietrzu pyłu PM2,5 sięgają nawet do 800 proc.

Mimo że problem smogu jest coraz częściej poruszany, można odnieść wrażenie, że jakość powietrza w polskich miastach nie poprawia się znacząco. W Krakowie ma stanąć 7-metrowa wieża do walki ze smogiem, która będzie filtrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę. Problem smogu trzeba rozwiązać zapobiegając jego powstawaniu m.in.  poprzez świadome podejście do remontu czy budowy domu, jednak dane z raportu "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków" pokazują, że Polacy budując dom, nie myślą o środowisku. Jedynie 7 proc. respondentów na pytanie "Co jest najważniejsze podczas budowy domu?" odpowiada, że rozwiązania mające korzystny wpływ na środowisko w późniejszym procesie eksploatacji. Bardziej zwracamy uwagę na koszty eksploatacji budynku (48 proc.), koszty budowy (40 proc.),  a także niższy poziom zużycia energii (39 proc.).

Termomodernizacja - ważna kolejność prac

Paradoksalnie rozwiązania, które skutecznie wpłyną na zmniejszenie obecności szkodliwych pyłów i toksycznych związków we wdychanym powietrzu nie są ani nowe, ani trudno dostępne. Za emisję prawie 80 proc. rakotwórczego benzo(a)pirenu odpowiadają gospodarstwa domowe ogrzewane złej jakości paliwem i wykorzystujące przestarzały systemy grzewcze. Jednak - co często umyka uwadze - głównym problem jest brak odpowiedniego ocieplenia ścian.

Wymiana pieca na nowy na niewiele się zda, jeśli budynek nie będzie miał odpowiedniej termoizolacji i energooszczędnych okien. Dalej dom będzie "zużywał" dużo energii, koszty pozostaną na takim samym albo wyższym poziomie, podobnie jak emisja szkodliwych substancji. Dlatego powinniśmy zacząć od termomodernizacji, żeby jak najwięcej ciepła zatrzymać w środku, a dopiero później dobrać optymalne paliwo i nowoczesny system grzewczy, mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy ROCKWOOOL. Co istotne - termomodernizacja to nie tylko izolacja ścian czy wymiana okien i drzwi, ale również modernizacja systemu ogrzewania, m.in. poprzez dodanie funkcji regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

Jak budować, to tylko energooszczędnie

Odpowiedni standard energetyczny najłatwiej zapewnić w nowych inwestycjach, ponieważ zarówno na etapie projektu, jak i podczas budowy mamy wpływ na wykonywane prace. Ważne, aby na inwestycje patrzeć całościowo, a nie przez pryzmat pojedynczych materiałów.

Energooszczędne ściany z betonu komórkowego, ocieplone wełną skalną to zdecydowanie niezbędne, wręcz podstawowe elementy domu energooszczędnego, mówi Robert Janiak, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy H+H. Za tym jednak konsekwentnie powinny iść rozwiązania takie, jak szczelne okna, efektywne systemy grzewcze czy rekuperatory umożliwiające odzyskiwanie ciepła z wentylacji mechanicznej. Budując dom, należy zwrócić uwagę na prawidłowe wykonawstwo, ponieważ nawet najlepszej jakości materiał budowlany nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli ekipa budowlana popełni błędy. Przykładem tego mogą być mostki termiczne, które powodują, że ciepło ucieka na zewnątrz, dodaje.

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska w Polsce co roku umiera z powodu smogu nawet 48 tysięcy osób. Kompleksowa termomodernizacja i poprawienie bilansu energetycznego polskich domów mogą pozytywnie wpłynąć bezpośrednio na jakość powietrza, a pośrednio na zdrowie Polaków, a także wysokość płaconych rachunków.

źrodło: Kampania "Nie trać energii"
zdjęcie: Danfoss