Kronika budowy pierwszego w Polsce wysoko energooszczędnego domu LUMINA

Kronika budowy pierwszego w Polsce wysoko energooszczędnego domu LUMINA

W podwrocławskiej gminie Długołęka, przy głównej trasie prowadzącej do Warszawy, powstaje wysoko energooszczędny dom LUMINA. Wzorcowy obiekt certyfikowany przez ekspertów z Narodowej Agencji Poszanowania Energii będzie dostępny dla wszystkich osób zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie.

Rozwiązania zastosowane przy budowie domu energooszczędnego LUMINA są komfortowe dla mieszkańców i jednocześnie przyjazne dla środowiska. Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię pierwotną w Luminie wynosi EP = 92,9 kWh/(m2/rok).

Etap I - czas na prace ziemne i wylanie płyty fundamentowej

Działka pod budowę energooszczędnego domu LUMINA została wybrana tak, aby w pełni mogła sprostać wymogom budowy - uwzględnia odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata, nie jest zacieniona przez sąsiednie budynki, prowadzi do niej dogodny dojazd - co będzie w przyszłości znaczną zaletą, gdyż dom ma pełnić rolę modelowego i w nim będzie miało swoją siedzibę Centrum Edukacji "DOMY XXI". Powierzchnia działki to 894 m2.

Prace budowlane domu energooszczędnego LUMINA rozpoczęły się w październiku 2009 roku od zdjęcia warstwy humusu. Następnie, po wyrównaniu dna wykopu, ustawiono ochronne deski szalunkowe i wysypano warstwowo zagęszczony piasek. Ułożono odprowadzenia wszystkich instalacji oraz odprowadzenie systemu rynien i rur spustowych na zewnątrz obrysu budynku.

W pierwszych dniach listopada budowlańcy zajęli się stanem zerowym domu, czyli fundamentami. Na starannie przygotowane podłoże ułożona została folia profilowana DELTA-TERRAXX. Materiał ten, składający się dwóch warstw, jest idealną ochroną podłoża a zarazem pełni powierzchniową warstwę drenażową.

 

Płyta fundamentowa pod dom energooszczędny LUMINA wykonana została z tzw. "spienionego betonu", czyli innowacyjnego systemu o nazwie CemokrzemPor. Sprawia on, że izolacja cieplna i prawidłowy rozkład temperatury pozwala na obniżenie temperatury pomieszczeń o 2-3 stopnie Celsjusza bez utraty komfortu cieplnego.

Ponadto płyta akumuluje energię cieplną w nocy, dzięki czemu energia ta wykorzystywana w dzień jest tańsza od tradycyjnej. Wylewanie fundamentu poprowadziła firma INVEST-BUD oraz Firma Astra Technologie Betonu, której właścicielem jest Benedykt Karczewski, specjalizujący się w dziedzinie nowoczesnych technologii i wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa.

 

Czym jest CemokrzemPor i dlaczego warto go zastosować pod budowę domu jednorodzinnego zamiast tradycyjnego betonu?

Marcin Nowak: CemokrzemPor jest materiałem budowlanym, powstałym w trakcie mutacji pianobetonu. Dzięki odpowiedniemu przetworzeniu - w specjalnie zaprojektowanej do tego celu maszynie - CemokrzemPor ma doskonałe parametry techniczne, nieosiągalne dla klasycznych betonów. Jest cieplejszy od styropianu, wytrzymały na ściskanie i mrozoodporny.

Jednym z wyróżników jest jego parametr cieplny - przewodniość cieplna 0,06 ÷ 0,15 [W/m?K]. Dla porównania przewodność cieplna betonu zwykłego z kruszywa kamiennego wynosi - 1,7, z muru z cegły ceramicznej pełnej - 0,77, a styropianu ? 0,043. CemokrzemPor jest materiałem ciepłym - 30 cm jego grubości odpowiada 15 cm styropianu. A w przypadku CemokrzemPOR + Polistyrol 30 cm to aż 22 cm styropianu. Parametry CemokrzemPor można kształtować, w zależności od przeznaczenia: jego gęstość może wzrastać od 350 do 1900 kg/m3.

Jakie zalety produktu mogą przekonać inwestorów do jego zastosowania?

Marcin Nowak: Głównymi zaletami CemokrzemPor są parametry cieplne, mrozoodporność oraz to, że stanowi on szybszy i tańszy system podbudowy dla budownictwa jednorodzinnego. Takie płyty fundamentowe gwarantują stabilność budowli, ponieważ cały ciężar równomiernie rozkłada się na płycie. W konsekwencji nie dochodzi do osiadania fundamentów i pękania ścian, z czym możemy mieć do czynienia w klasycznym budownictwie.

Jak wyglądało wylewanie fundamentów pod dom energooszczędny Lumina?

Marcin Nowak: Pierwszy dzień poświęcony został na zebranie humusu, dobór folii profilowanej, ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i zaszalowanie płyty. Na wykonanie klasycznych fundamentów - od wykopów, wylania ław, budowy ścian, wykonania izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych i położenie izolacji cieplnej - potrzeba minimum 2 tygodnie.

Stosując zaś system firmy Astra czas potrzebny na wykonanie stanu zerowego, to tylko dwa dni.  Płyty fundamentowe wykonane z CemokrzemPor układane były na folii - Delta Terraxx. Jest to niewątpliwie alternatywa dla tradycyjnych metod - idealne rozwiązanie jako fundament pod domy energooszczędne dzięki całkowitemu odcięciu budynku od gruntu, co w przypadku standardowych fundamentów jest bardzo drogie, trudne a wręcz niemożliwe.

Kolejnym etapem budowy będzie położenie warstwy pustaków izolacyjnych oraz budowa ścian zewnętrznych.

Partnerzy nowoczesności:

Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., VELUX Polska Sp. z o.o., Schüco International Polska Sp. z o.o., Plannja Sp. z o.o., GE Money Bank S.A., Microtech International S.A., URSA Polska Sp. z o.o., Rekuperatory Sp. z o.o., Rockwool Polska Sp. z o.o., Xella Polska Sp. z o.o., Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o., KRONOPOL Sp. z o.o., Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o., S. Siedle & Söhne OHG, Polska Woda Deszczowa Sp. z o.o., TECE Sp. z o.o., GLASPOL Sp. z o.o., Stahlton Polska Sp. z o.o., Astra-Technologia Betonu Sp. z o.o., REHAU Sp. z o.o., ?Dom&Wnętrze", ?Budujemy Dom", Grupa e-budownictwo

źródło: ARCHIPELAG