Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych do domu?

Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych do domu?

Drzwi zewnętrzne do domu są jednym z najważniejszych, funkcjonalnych elementów bezpieczeństwa i wykończenia. Istnieje wiele cech drzwi, które musimy wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się na ich wymianę lub też zamontowanie w nowo powstającym budynku. Na jakie parametry zatem zwrócić uwagę?

Wielkość drzwi

Bez wątpienia wykonując remont albo dopiero planując, jak będzie wyglądał wymarzony dom, musimy zastanowić się nad wielkością drzwi. To one decydują bowiem o wielkości wykonanego wykuszu, który musi zostać zaplanowany w trakcie projektowania nowego budynku albo odpowiednio wykończony w przypadku remontu.

W związku z tym pierwsza ważna decyzja, która nas czeka, to rodzaj drzwi: jedno- lub dwuskrzydłowe, ewentualnie takie, które posiadają jeszcze górny świetlik. W zależności od tych parametrów będą się zasadniczo różnić ich szerokość i wysokość, więc mocno wpłyną na budowę.

Klasa odporności na włamania

Chyba każdy z nas podczas wybierania drzwi w pierwszej kolejności zwraca uwagę na to, aby były antywłamaniowe. Tylko dzięki temu można mieć bowiem pewność, że podczas nieobecności lub w czasie nocy żaden intruz nie wedrze się do środka.

Wiedząc o tym wszystkim, producent drzwi oferuje między innymi drzwi stalowe, wzmacniane blachą, z dwoma zamkami ryglowymi, które posiadają doskonałe parametry ochronne. Dzięki nim każdy będzie mógł spać spokojnie w swoim domu.

Izolacja termiczna

Kolejna ważna kwestia podczas wybierania drzwi to izolacja termiczna. W zależności od tego, na jaki typ domu się decydujemy, należy bardzo skrupulatnie dopasować do niego drzwi. Zwłaszcza w domach energooszczędnych i pasywnych ważny jest jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. To on jest parametrem opisującym, w jaki sposób drzwi chronią dom przed wyziębieniem.

Izolacja termiczna jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, dobra izolacja zapewnia komfort cieplny i chroni nas przed nieprzyjemnym wychłodzeniem. Po drugie, wspomaga ona pracę instalacji grzewczej i zmniejsza koszty utrzymania domu.

Izolacja akustyczna

We własnym domu każdy z nas pragnie czuć się jak najlepiej. Oznacza to również poczucie prywatności i swobody, a żeby takie uzyskać, należy koniecznie zdecydować się na drzwi zapewniające izolację akustyczną. Dzięki temu zarówno dźwięki otoczenia nie będą niepokoić mieszkańców, jak też oni sami poczują się swobodniej podczas swoich rozmów czy innych aktywności.

Wygląd

Drzwi mają nie tylko być doskonałe pod względem swoich praktycznych funkcji, ale powinny również pięknie prezentować się w fasadzie domu. Muszą więc być dopasowane do stolarki okiennej, bramy wjazdowej, a czasem nawet dachu czy zdobień na ścianach. Niezależnie od tego, co się tam znajdzie, drzwi powinny dobrze oddawać charakter domu, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na znalezienie idealnych.