Ekologiczne zużycie wody w domu, a kąpiele w wannie - czy da się to pogodzić?

Ekologiczne zużycie wody w domu, a kąpiele w wannie - czy da się to pogodzić?

Długa, relaksująca kąpiel po ciężkim dniu pełnym wyzwań i obowiązków to doskonały sposób na odpoczynek i wyciszenie. Codzienne przesiadywanie w wannie nie jest jednak zbyt ekologicznym rozwiązaniem. Podczas takiej kąpieli zużywamy średnio 80-120 litrów wody, podczas gdy jeden szybki prysznic to zużycie tylko 40-50 litrów. Czy zatem chcąc żyć eko, trzeba całkowicie zrezygnować z długich kąpieli? Otóż nie! Wystarczy wprowadzić do swojego życia kilka drobnych zmian.

Sposoby na oszczędzanie wody

Istnieje kilka prostych sposobów na to, żeby oszczędzić mnóstwo wody każdego dnia bez większego wysiłku. Pierwszą podstawową rzeczą, którą każdy z nas powinien robić, jest zakręcanie kranu podczas mycia zębów. Zostawianie odkręconej wody to zły nawyk, który sprawia, że wylewamy do ścieków litry czystej wody bez żadnego celu.

Podczas ręcznego zmywania naczyń również marnujemy dużo wody. Warto zatem zainwestować w zmywarkę. Cykl pracy zmywarki zużywa około 4 razy mniej wody niż mycie ręczne! Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu wyposażonego w specjalną funkcję ECO, która zmniejsza pobór wody podczas jednego cyklu.

Pamiętajmy, żeby uruchamiać zmywarkę tylko wtedy, kiedy będzie w pełni załadowana. Tak samo jest z pralką.

Mieszkańcy domków jednorodzinnych mogą zaoszczędzić mnóstwo wody, zbierając deszczówkę. Taką wodę mogą wykorzystywać na przykład do podlewania kwiatów znajdujących się w domu lub na dworze.

Jak oszczędzać wodę w łazience, nie rezygnując całkowicie z długich kąpieli?

O ekologicznym zużyciu wody należy pomyśleć już podczas budowy czy remontu domu. Jeśli dysponujemy dużą, przestronną łazienką, możemy rozważyć zakup wanny i prysznica. Tak samo jest w przypadku dwóch łazienek. W jednej może znaleźć się prysznic, a w drugiej – wanna. Dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować z długich kąpieli. Wystarczy, że je ograniczymy – np. długa kąpiel raz w tygodniu, a w pozostałe dni prysznic. Dzięki temu relaksujące kąpiele nabiorą jeszcze większego znaczenia! Kąpiel w wannie pełnej bąbelków będzie dla nas niczym rytuał odprężający w najlepszym SPA.

Projektując swoją wymarzoną, ekologiczną łazienkę, warto sprawdzić ofertę firmy Wanna czy Kabina. Jedną z jej propozycji są specjalne słuchawki prysznicowe ECO – trójfunkcyjna i jednofunkcyjna. ECO to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala czerpać maksimum przyjemności z codziennych czynności higienicznych i jednocześnie umożliwia oszczędne zużycie wody.

W sklepie wannaczykabina.pl znaleźć można mnóstwo innych designerskich, precyzyjnie wykonanych elementów wyposażenia do aranżacji stylowej, ekologicznej łazienki. Firma oferuje między innymi eleganckie wanny i kabiny prysznicowe o różnych kształtach.

Wcale nie trzeba rezygnować z długich kąpieli, żeby oszczędzać wodę. Grunt to wybierać mądrze! Rytuał relaksacyjny w wannie lepiej zostawić na specjalne okazje, a do codziennej higieny wybierać szybki, równie przyjemny prysznic.