Piloty do bram - częstotliwość 433.92 czy 868.35 MHz?
Choć obie wersje są stosowane, to jednak nowoczesne systemy coraz rzadziej działają w paśmie 433,92 MHz, a częściej 868.35 MHz. Czemu tak się dzieje?
Częstotliwość 868.35 MHz dedykowana dla rozwiązań zdalnego sterowania jest mniej obłożona (działa na niej mniej urządzeń niż na 433.92 MHz), a co za tym idzie jest mniej narażona na zakłócenia interferencyjne pochodzące np. ze stacji krótkofalarskich, jak to ma miejsce w przypadku częstotliwości 433.92 MHz. Poza tym, ponieważ częstotliwość 868.35 MHz jest przewidziana właśnie dla zastosowań zdalnego sterowania, nie jest współdzielona z innymi usługami.
Kolejną zaletą nowoczesnych pilotów pracujących na częstotliwości 868.35 MHz jest ich pewność działania i niezawodność. Mają bowiem funkcję dostrajania się do warunków otoczenia, by skuteczniej emitować sygnał. To opcja opatentowana przez firmę FAAC zwana LR, czyli Long Range – jest to autodostrajanie pozwalające uzyskać jak największy zasięg, nawet o 50% większy niż w konkurencyjnych rozwiązaniach.
Ważna dla użytkowników jest także funkcja SLH (Self Learning Hopping code), także opatentowana przez FAAC technologia, która zabezpiecza przed próbami skopiowania kodu i użycia go ponownie (tzw. atak z powtórzeniem kodu). Wszystkie nadajniki pracujące w systemie SLH, podczas każdej transmisji sygnału zmieniają nadawany kod według bardzo złożonego algorytmu, co daje aż 72 biliardy kombinacji kodu! W takim wypadku bezpieczeństwo jest gwarantowane, bowiem szansa na powtórzenie tego kodu jest w praktyce żadna.
Pilotami pracującymi na częstotliwości 868.35 MHz, mającymi powyższe rozwiązania są piloty FAAC XT2 868 SLH LR (cena 69 zł netto) oraz FAAC XT4 868 SLH LR (cena 79 zł netto).
źródło: FAAC