Jaka wkrętarka sprawdzi się w domu?

Jaka wkrętarka sprawdzi się w domu?

Istnieje cały szereg drobnych napraw i innych prac domowych, w wykonaniu których wkrętarka okaże się nieocenionym sojusznikiem. Ogromna różnorodność tych elektronarzędzi na rynku powoduje, że pojawia się uzasadniony znak zapytania przed dokonaniem wyboru. Jaką wkrętarkę kupić, żeby sprawdziła się w domowych warunkach? Sprawdź!

Jaka powinna być wkrętarka do domu?

Do dyspozycji użytkowników oddano kilka typów urządzeń do wkręcania. Są to narzędzia:

  • elektryczne sieciowe;
  • akumulatorowe;
  • pneumatyczne.

W pracach wykonywanych w domu najlepsze wkrętarki to te zasilane elektrycznie. Egzemplarze pneumatyczne sprawdzają się głównie w warsztatach i to tych wyposażonych w sprężarki powietrza.

Kluczowe znaczenie dla powodzenia w drobnych pracach montażowych i remontowych ma mobilność. W zakamarkach lub niewygodnych pozycjach dodatkowe mocowanie się z urządzeniem nie będzie sprzyjało sprawnemu przeprowadzeniu czynności. Oczywiście najbardziej wszechstronne są w pod tym względem wkrętarki akumulatorowe.

Jaką moc powinna mieć domowa wkrętarka?

Parametr ten bezpośrednio wpływa na jakość wykonywanych prac. Chociaż najmocniejsze dostępne na rynku modele będą raczej marnowały swój potencjał w domowych warunkach, to opcje najtańsze i najsłabsze też nie będą odpowiednim wyborem. Wkrętarka do domu będzie służyć do przeróżnych prac, mniej lub bardziej intensywnych, a najsłabsze egzemplarze będą narażone na szybkie przegrzewanie się i awarie.

Moc modeli sieciowych powinna oscylować w granicach 200-300 W, natomiast model akumulatorowy powinien charakteryzować się napięciem jego baterii na poziomie 10-14 V i więcej.

Moment obrotowy wkrętarki domowej

Chociaż najlepsza wkrętarka akumulatorowa może dysponować momentem na poziomie ponad 25 Nm, to w warunkach okazjonalnego użytkowania raczej się nie sprawdzi. Do skręcania mebli, mieszania farby czy wiercenia w ścianach wystarczy w zupełności wariant dysponujący momentem o wartości 8-15 Nm. Będzie na tyle skuteczny, by poradzić sobie z nieco twardszymi materiałami, a jednocześnie nie tak słaby, by zatrzymać się w momencie dokręcania wkrętów.

Pojemność baterii dołączonej do wkrętarki

Oczywiście parametr ten dotyczy jedynie modeli akumulatorowych. Chociaż w domu lub mieszkaniu wkrętarka nie jest użytkowana stale i każdego dnia, to jednak ważne, by w kluczowym momencie się nie rozładowała. Najlepsze wkrętarki zasilane bateryjnie mają pojemność baterii o wartości 2 Ah (amperogodzin). Do użytku domowego można polecić elektronarzędzia dysponujące 1,3 Ah. Wystarczają do wkręcenia około 200 wkrętów na jednym ładowaniu.

Wartość maksymalnej średnicy wiercenia

Wkrętarki do prac amatorskich są przeważnie wykorzystywane przy obróbce drewna, metalu i cegły. Mogą wykonać otwory o średnicy do 30 mm, co dotyczy głównie materiałów drewnianych. Oczywiście skuteczność tej czynności jest uzależniona nie tylko od dostępnej maksymalnej średnicy czy mocy wkrętarki, ale też rodzaju i jakości wiertła oraz umiejętności użytkownika.

Przy wyborze wkrętarki do domu weź pod uwagę powyższe podpowiedzi. Ułatwią ci poszukiwania i pomogą zawęzić krąg poszukiwań do typowo domowych modeli.