Ekologiczne grillowanie na balkonie

Ekologiczne grillowanie na balkonie

Potrawy z grilla smakują każdemu. Jednak w ich wykonywaniu pojawia się jeden, zasadniczy i bardzo ważny problem: potrzeba do nich grilla, a tradycyjny grill węglowy może być wykorzystywany tylko w określonych miejscach. Co więc mają zrobić ci, którzy nie mają domku ani działki, a ich jedyna szansa to grillowanie na balkonie? Da się? Oczywiście, a my przedstawiamy, w jaki sposób można tego dokonać!

Grillowanie na balkonie - czy w ogóle jest dozwolone?

Zgodnie z zasadami polskiego prawa: jeśli coś nie jest jasno zabronione, jest dozwolone. W przypadku grillowania na balkonie nie ma w polskim prawie jednoznacznego zakazu. Nie znaczy to, że dokładnie wszędzie i za pomocą wszystkiego można grillować. Istnieją bowiem wspólnoty i spółdzielnie, które w swoim własnym regulaminie mają zabronione grillowanie na balkonach i tarasach - w takim przypadku nie wolno tego robić.

Dodatkowo należy zauważyć, że zapach grilla i dym, który wydobywa się z klasycznego urządzenia węglowego, mogą być uciążliwe dla sąsiadów. I choć samo grillowanie nie jest zabronione, to już przeszkadzanie sąsiadom i zaburzanie porządku wspólnoty czy spółdzielni - tak. Oznacza to, że z powodu przeszkadzania i uciążliwości dla sąsiadów możemy się narazić na mandat nawet w wysokości 500 zł, zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego.

Grill bez dymu i uciążliwości

Jeśli jesteś miłośnikiem grillowania i zastanawiasz się, w jaki sposób masz przygotowywać swoje potrawy, jednocześnie nie przeszkadzając sąsiadom, jedynym rozwiązaniem wydaje się wybór takiego rodzaju grilla, który nie wymaga używania węgla. Dzięki temu nie pojawi się nieprzyjemny dym i zapach, który mógłby być uciążliwy dla otoczenia. Na całe szczęście takich rozwiązań nie brakuje: wystarczy sięgnąć po grille gazowe!

Czym charakteryzuje się grill gazowy?

Grill gazowy charakteryzuje się tym, iż jest zasilany z butli gazowej. Nie wymaga stosowania węgla drzewnego, a cały proces przygotowywania potraw odbywa się bez uciążliwego dymu i zapachu spalenizny. Wszystko dlatego, że budowa grilli gazowych gwarantuje ogrzewanie potraw w sposób kontrolowany, bez "skaczących płomieni" i przypalania mięsa. Co więcej, płomień gazowy jest w pełni zabezpieczony przed kapiącym tłuszczem, co ogranicza nie tylko nieprzyjemne zapachy i dymienie, ale też sprawia, że jedzenie jest zwyczajnie zdrowsze.

Grille gazowe mają także szereg innych zalet. Przede wszystkim są bardzo wydajne, co sprawia, że możemy ich używać przez cały sezon z jedną, tą samą butlą. W perspektywie czasu jest to znacznie bardziej opłacalne niż ciągłe kupowanie rozpałki.

Sam proces opiekania potraw jest też bardziej ekologiczny. Nie powoduje uwalniania do atmosfery produktów spalania węgla i sadzy, więc sprawdzi się idealnie w domach, w których jesteśmy nastawieni na rozwiązania sprzyjające naturze.

Na koniec warto dodać, że na grillu gazowym przygotujemy cały szereg potraw czy też podgrzejemy do nich sosy. Jego funkcjonalność jest znacznie większa niż grilla węglowego i można ją jeszcze poszerzyć, dodając odpowiednie akcesoria, na przykład płytę żeliwną czy rożen.

fot. otwierająca: materiały prasowe