Skuteczna i tania wentylacja w domu energooszczędnym

Odpowiada: Łukasz Darłak - Darco Sp. z o.o.

Właściwa wymiana powietrza w budynku to klucz do komfortu, bezpieczeństwa i zdrowia mieszkających w nim osób. Wentylacja powinna zapewnić odpowiednią krotność wymian powietrza w pomieszczeniach, dlatego też odpowiednia ilość powietrza powinna napływać i być wydalana z budynku.

Pojęcie nawiewu i wywiewu jest kluczowe, ponieważ powietrze z zewnątrz musi mieć zapewniony dostęp do mieszkania, musi być także efektywnie z niego usunięte.
Każde zakłócenie tego prostego schematu skutkuje wadliwą wentylacją, co powoduje (przy niedostatecznej wentylacji) przewilgocenie powietrza i wychłodzenie pomieszczeń (przy nadmiernej).

Każda z dotychczasowych metod zapewnienia dobrej wentylacji była nie zawsze skuteczna (wentylacja grawitacyjna) albo droga w zakupie i eksploatacji (wentylacja mechaniczna). Najlepszym rozwiązaniem jest wobec tego połączyć je w system wentylacji hybrydowej.

Wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa stanowi połączenie prostoty wentylacji grawitacyjnej ze stabilnością wentylacji mechanicznej. Ma ona na celu zapewnienie prawidłowej wymiany powietrza przy znaczącym ograniczeniu kosztów eksploatacji (wydatków na energię elektryczną) poprzez maksymalne wykorzystanie naturalnych czynników sprzyjających wentylacji, a dopiero w razie ich niedostatku, wymaganie wentylacji poprzez napęd elektryczny.

Wentylacja nawiewna

Nawietrzak z grzałką jest przeznaczony do montażu w ścianie budynku. Składa się z czerpni nachodzącej teleskopowo na rurę z tworzywa sztucznego, na końcu której jest osadzony anemostat. Wewnątrz rury jest umieszczony moduł grzewczy, który zawiera ceramiczne elementy grzejne zapewniające dostosowanie mocy chwilowej do parametrów zasysanego powietrza (temperatura i masa). Termostat rozłącza obwód jeśli zasysane powietrze ma wyższą temperaturę niż 80 C. Po zamontowaniu nawietrzaka konstrukcja jego zapewnia dostęp do modułu grzewczego od wewnątrz budynku bez konieczności niszczenia ściany.

Wentylacja wywiewna

Turbowent Hybrydowy to nasada kominowa działająca dwubiegowo. Podczas, gdy warunki naturalne umożliwiają uzyskanie żądanej wydajności nasady, silnik nie pracuje lub pracuje z najniższą mocą (zużywając około 3W prądu) - nasada działa dokładnie tak jak zwykła wiatrowa nasada Turbowent. Gdy jednak prędkość wiejącego wiatru dla zaistnienia poprawnej wentylacji grawitacyjnej jest niewystarczająca, włącza się silnik i to on napędza turbinę do zadanej prędkości, zapewniając tym samym pożądaną wydajność. W przypadku, gdy wiatr wieje ze zbyt dużą prędkością, co powodowałoby nadmierne zwiększenie podciśnienia w przewodzie kominowym i zbyt duży strumień usuwanego powietrza, silnik nasady hamuje turbinę.

Niezależnie od warunków zewnętrznych nasada hybrydowa obraca się zawsze z prawie jednakową nastawioną przez użytkownika prędkością, tak więc wydajność nasady zawsze zawiera się w określonym przez użytkownika przedziale.

Skuteczna i tania wentylacja

Skuteczna wentylacja zapewnia komfort, bezpieczeństwo oraz niskie rachunki za energię. Jest to rozwiązanie inteligentne, gdyż z jednej strony nawietrzak ogrzewa powietrze jedynie wtedy gdy temperatura spada poniżej 8 st. Zimne powietrze powoduje włączenie grzałki umieszczonej w nawietrzaku. Chwilowa moc grzałki jest regulowana ciągle i samoczynnie. Jest ona zależna od temperatury i natężenia przepływającego powietrza. Termostat zapewnia całkowite wyłączenie przy wyższych temperaturach powietrza wpływającego do nawietrzaka.

Z drugiej strony, dzięki temu, że Turbowent Hybrydowy napędzany jest bezszczotkowym silnikiem elektrycznym małej mocy pobierającym tylko 5 W mocy i tylko w sytuacji całkowitego braku wiatru, co zdarza się rzadko (bo średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m wynosi 3-4 m/s). Koszty energii elektrycznej są minimalne i wynoszą około 5 gr za dobę użytkowania (zużycie 0,12 kWh/dobę) w najbardziej niekorzystnej sytuacji, gdyby przez całą dobę nie było wiatru.

Pozostałe pytania

W przeciwieństwie do mebli ogrodowych, które poza sezonem można schować w domu, drewniane altany i pergole systematycznie narażone są na zmienne warunki pogodowe. Chcąc przedłużyć trwałość drewna i podkreślić jego szlachetny wygląd należy zastosować środki ochronno-dekoracyjne. Czytaj więcej
Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza. Czytaj więcej
Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej