Pojęcie nawiewu i wywiewu jest kluczowe, ponieważ powietrze z zewnątrz musi mieć zapewniony dostęp do mieszkania, musi być także efektywnie z niego usunięte.
Każde zakłócenie tego prostego schematu skutkuje wadliwą wentylacją, co powoduje (przy niedostatecznej wentylacji) przewilgocenie powietrza i wychłodzenie pomieszczeń (przy nadmiernej).
Każda z dotychczasowych metod zapewnienia dobrej wentylacji była nie zawsze skuteczna (wentylacja grawitacyjna) albo droga w zakupie i eksploatacji (wentylacja mechaniczna). Najlepszym rozwiązaniem jest wobec tego połączyć je w system wentylacji hybrydowej.
Wentylacja hybrydowa
Wentylacja hybrydowa stanowi połączenie prostoty wentylacji grawitacyjnej ze stabilnością wentylacji mechanicznej. Ma ona na celu zapewnienie prawidłowej wymiany powietrza przy znaczącym ograniczeniu kosztów eksploatacji (wydatków na energię elektryczną) poprzez maksymalne wykorzystanie naturalnych czynników sprzyjających wentylacji, a dopiero w razie ich niedostatku, wymaganie wentylacji poprzez napęd elektryczny.
Wentylacja nawiewna
Nawietrzak z grzałką jest przeznaczony do montażu w ścianie budynku. Składa się z czerpni nachodzącej teleskopowo na rurę z tworzywa sztucznego, na końcu której jest osadzony anemostat. Wewnątrz rury jest umieszczony moduł grzewczy, który zawiera ceramiczne elementy grzejne zapewniające dostosowanie mocy chwilowej do parametrów zasysanego powietrza (temperatura i masa). Termostat rozłącza obwód jeśli zasysane powietrze ma wyższą temperaturę niż 80 C. Po zamontowaniu nawietrzaka konstrukcja jego zapewnia dostęp do modułu grzewczego od wewnątrz budynku bez konieczności niszczenia ściany.
Wentylacja wywiewna
Turbowent Hybrydowy to nasada kominowa działająca dwubiegowo. Podczas, gdy warunki naturalne umożliwiają uzyskanie żądanej wydajności nasady, silnik nie pracuje lub pracuje z najniższą mocą (zużywając około 3W prądu) - nasada działa dokładnie tak jak zwykła wiatrowa nasada Turbowent. Gdy jednak prędkość wiejącego wiatru dla zaistnienia poprawnej wentylacji grawitacyjnej jest niewystarczająca, włącza się silnik i to on napędza turbinę do zadanej prędkości, zapewniając tym samym pożądaną wydajność. W przypadku, gdy wiatr wieje ze zbyt dużą prędkością, co powodowałoby nadmierne zwiększenie podciśnienia w przewodzie kominowym i zbyt duży strumień usuwanego powietrza, silnik nasady hamuje turbinę.
Niezależnie od warunków zewnętrznych nasada hybrydowa obraca się zawsze z prawie jednakową nastawioną przez użytkownika prędkością, tak więc wydajność nasady zawsze zawiera się w określonym przez użytkownika przedziale.
Skuteczna i tania wentylacja
Skuteczna wentylacja zapewnia komfort, bezpieczeństwo oraz niskie rachunki za energię. Jest to rozwiązanie inteligentne, gdyż z jednej strony nawietrzak ogrzewa powietrze jedynie wtedy gdy temperatura spada poniżej 8 st. Zimne powietrze powoduje włączenie grzałki umieszczonej w nawietrzaku. Chwilowa moc grzałki jest regulowana ciągle i samoczynnie. Jest ona zależna od temperatury i natężenia przepływającego powietrza. Termostat zapewnia całkowite wyłączenie przy wyższych temperaturach powietrza wpływającego do nawietrzaka.
Z drugiej strony, dzięki temu, że Turbowent Hybrydowy napędzany jest bezszczotkowym silnikiem elektrycznym małej mocy pobierającym tylko 5 W mocy i tylko w sytuacji całkowitego braku wiatru, co zdarza się rzadko (bo średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m wynosi 3-4 m/s). Koszty energii elektrycznej są minimalne i wynoszą około 5 gr za dobę użytkowania (zużycie 0,12 kWh/dobę) w najbardziej niekorzystnej sytuacji, gdyby przez całą dobę nie było wiatru.