Jaki system grzewczy wybrać w domu energooszczędnym?

Celem budowania obiektów w systemie energooszczędnym jest zmniejszenie wydatków na ogrzewanie oraz ograniczenie emisji CO2 z nieodnawialnych źródeł energii.

W naszej strefie klimatycznej oraz w 5?ciu strefach obliczeniowych temperatur minimalnych (od -16 do -24 °C), jest to nie tylko opłacalne, ze względu na ciągle rosnące ceny paliw, ale wręcz konieczne. Niemniej jednak, inwestowanie w system energooszczędny, w sposób oczywisty podnosi koszty początkowe, ale w perspektywie długookresowej koszty sumaryczne są mniejsze przez redukcję kosztów eksploatacji.

Dom energooszczędny to taki, który oprócz dobrej izolacji termicznej ma także niskie zużycie paliw kopalnych. Zmniejszenie zużycia tych paliw możliwe jest przez wykorzystanie paliw odnawialnych, a także poprzez odzysk energii z różnych innych źródeł.

Przykładowo kocioł kondensacyjny odbiera dodatkowe ciepło tzw. utajone, zawarte w parze wodnej ze spalin, która jest produktem spalenia gazu (lub oleju). Kolektory słoneczne dzięki energii słońca eliminują zużycie paliw nieodnawialnych, rekuperatory urządzeń wentylacyjnych odzyskują ciepło z powietrza usuwanego z pomieszczeń, a gruntowe wymienniki ciepła podnoszą temperaturę zasysanego powietrza wentylacyjnego, zapewniając wstępne podgrzanie powietrza zimą oraz chłodzenie latem.

Decyzję odnośnie wyboru paliwa musi jednak podjąć inwestor po przeanalizowaniu szeregu czynników, w tym kosztu planowanej inwestycji, czy kwestii samoobsługi kotłowni.

W przypadku paliwa stałego, na rynku dostępne są np. kotły na groszek, z pełną automatyką, jednak co pewien okres niezbędne jest ich załadowanie. Z kolei decydując się na kocioł gazowy, będziemy mieć kotłownię bezobsługową i obecnie również tańszą, nawet przy zastosowaniu kotła kondensacyjnego, modulującego i z automatyką pogodową. Natomiast kotłownie olejowe, ze względu na koszty urządzeń oraz koszty eksploatacyjne, są już droższe, jednak są pożądanym rozwiązaniem dla lokalizacji, gdzie nie ma gazu sieciowego.

Współpracujące z tymi urządzeniami układy solarne, mogą w okresie letnim zastąpić zużycie energii z paliw kopalnych, potrzebnych do produkcji c.w.u, oraz przy większej ilości kolektorów wspomóc centralne ogrzewanie w domu energooszczędnym. Alternatywnym sposobem wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest zastosowanie coraz popularniejszych pomp ciepła, gdzie około ? energii pobierane jest z powietrza lub gruntu, co znacznie obniży koszty ogrzewania i całkowicie wyeliminuje stosowanie paliw kopalnych.

Andrzej Grasza

Kotły

Zobacz wypowiedzi
De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Ekspert firmy

De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z o.o.