Czym jest dźwiękoszczelność okien?
Dźwiękoszczelność okien wyrażana jest za pomocą tzw. ważonego współczynnika tłumienia hałasu Rw, podawanego w decybelach (dB). Im jego wartość jest wyższa, tym mniej hałasu będzie docierać do obiektu. Przykładowo, jeśli natężenie dźwięku na zewnątrz budynku wynosi 55 dB a przegroda (ściana, okno) ma Rw = 30 dB, to wewnątrz pomieszczenia będziemy słyszeli dźwięk o natężeniu 25 dB (55 -30 = 25dB).
Z praktycznego punktu widzenia ważniejsze jest jednak tłumienie dla określonego rodzaju hałasu. Informują o tym tzw. wskaźniki korekcyjne oznaczone symbolami C oraz Ctr. Pierwszy z nich informuje, o ile spada zdolność tłumienia hałasu charakterystycznego np. dla ruchu lotniczego, szybko poruszających się pociągów czy tras szybkiego ruchu. Drugi z kolei dotyczy tłumienia hałasu, w którym dominują niskie tony, czyli np. ruchu ulicznego w mieście lub muzyki dyskotekowej.
Wskaźniki te mają wartość ujemną i są podawane łącznie z Rw np. Rw (C; Ctr) = 35 dB (-1; -5). Oznacza to, że okno będzie tłumić dźwięki określane przez wskaźnik C o 34 dB a dla Ctr o 30 dB. Niektórzy producenci oznaczają też swoją stolarkę za pomocą symboli R A1 lub RA2, jednak jest to nic innego jak RA1=Rw + C oraz RA2=Rw + Ctr.
Jak dopasować okno dźwiękoszczelne?
Standardowe okna mają wskaźnik izolacji akustycznej Rw na poziomie 32 dB, a niektórzy producenci oferują nawet 35 dB. Chcąc zwiększyć tę wartość, zwykłą szybę zespoloną (składającą się z dwóch lub trzech tafli szklanych połączonych ramkami) zastępuje się taką, w której szyby składowe mają większą masę (zapewniającą lepsze tłumienie), a ich grubość jest zróżnicowana. Przykładowo szyba zespolona złożona z tafli o grubości 8 i 4 mm będzie skuteczniej tłumiła hałas niż ta, zbudowana z dwóch szyb o grubościach 6 i 6 mm.
Dodatkowo w szybach zespolonych, charakteryzujących się bardzo wysokim tłumieniem hałasu, przynajmniej jedna z tafli szklanych jest szybą laminowaną, tj. klejoną za pomocą specjalnych folii.
Wybierając okna, należy przede wszystkim dowiedzieć się, jakiego typu hałas dominuje w otoczeniu oraz jakie jest jego natężenie. Posiadając takie informacje, możemy dostosować odpowiedni współczynnik Rw (C; Ctr) tak, aby uzyskać w pomieszczeniu komfort akustyczny (20 - 25dB). Warto poradzić się w tej kwestii fachowca.
Przykładowo na wsi i na peryferiach miasta wystarczy nam standardowe okno 30 - 32 dB. Mieszkając przy obwodnicy miasta, autostradzie, lotnisku, torach kolejowych współczynnik Rw okien powinien być odpowiednio wyższy (np. na poziomie 40 dB), ponieważ natężenie hałasu w takim przypadku jest dużo wyższe, a dodatkowo musimy go skorygować o współczynnik C (zazwyczaj -1; -2dB). Z kolei w centrum miasta najlepsze będzie okno o Rw wynoszącym co najmniej 35 dB. Pamiętamy jednak, że dla tego rodzaju hałasu musimy uwzględnić Ctr (zazwyczaj -4 do -6dB).
Odpowiednio dobrana stolarka okienna pozwoli zatem maksymalnie zredukować hałas docierający do mieszkania z zewnątrz, zapewniając lokatorom komfort akustyczny.