Czy produkcja płytek klinkierowych jest równie ekologiczna co sam produkt?

Produkty ceramiczne, w tym płytki klinkierowe, to produkty przyjazne środowisku nie tylko ze względu na naturalny skład, ale również z powodu swojej długowieczności.

Ceramika budowlana jest jednym z najtrwalszych materiałów budowlanych. Dzięki temu, że raz wykorzystana do budowy, nie musi przez długi czas (100-150 lat) być wymieniana, nie wymaga też częstych renowacji, unikamy skomplikowanych prac konserwacyjnych szkodzących środowisku. Co więcej, zastosowanie materiałów mniej trwałych, powodowałoby konieczność ich wymiany w tym okresie nawet kilka razy - a co za tym idzie, konieczności wykonania kolejnych cykli produkcyjnych.

Produkcja ceramiki marki Röben jest równie ekologiczna co same produkty. Płytki wypalane są w piecu gazowym tunelowym, dla którego paliwem jest gaz ziemny - obecnie najbardziej przyjazne środowisku znane paliwo przy tego typu produkcji. Produkcja w zakładach Röben spełnia wszystkie wymogi przepisów ochrony środowiska i innych norm europejskich, m.in. tych związanych z emisją CO2.

Ponadto, proces produkcji wszystkich produktów, w tym płytek klinkierowych, jest ekologiczny ze względu na wtórne przetwarzanie odpadów - z odpadów ceramicznych wytwarzana jest mączka, dodawana później do linii produkcyjnej lub wykorzystywana do utwardzenia dróg, placów, na podsypki, itp. Aby dodatkowo redukować emisję CO2, opakowania, w które pakowane są palety z produktami marki Röben, zostały tak przygotowane, żeby do ich zgrzewania nie był potrzebny gaz.

Co więcej, wydobycie gliny odbywa się nierabunkowo i z poszanowaniem środowiska. Podstawowe złoże gliny jest na miejscu, przy zakładzie (fabryka powstała bezpośrednio przy nim), a pozostałe dwa, z których korzystają zakłady Röben, znajdują się w promieniu do kilkunastu kilometrów. Nie powstają tu więc negatywne skutki dłuższego transportu.

Krzysztof Omilian

Ceramika budowlana - dachy, elewacje, wokół domu

Zobacz wypowiedzi
Röben

Ekspert firmy

Röben