Jak prawidłowo wykonać odwierty dla pomp ciepła?

Aby dotrzeć do złóż geotermalnych należy wykonać odwierty sięgające nawet 130 metrów.

Kluczowe znaczenie dla wydajności systemów grzewczych opartych o pompy ciepła mają źródła energii odnawialnej. W Polsce najkorzystniejsze parametry zapewniają złoża geotermalne.

Ciepło z wnętrza ziemi doprowadzane jest do urządzeń grzewczych za pomocą tzw. kolektorów pionowych. Są to systemy składające się z sond geotermalnych oraz długich rur polietylenowych. Atutem tego rozwiązania jest to, że zapewnia stabilny dostęp do energii przez cały rok.

Kiedy rozpocząć odwierty dla pompy ciepła?

Odwierty dla pompy ciepła powinno się wykonywać w temperaturach dodatnich, dlatego zwykle prace prowadzone są pomiędzy marcem a listopadem. W przypadku nowych obiektów najlepiej rozpocząć je jeszcze przed wylaniem fundamentów. Co prawda można zrobić to w dowolnym momencie, jednak ze względu na duże gabaryty wykorzystywanych w tym celu urządzeń, w późniejszych etapach budowy jest to utrudnione. Wiertnica najczęściej ulokowana jest na samochodzie ciężarowym. Można też spotkać mniejsze maszyny przymocowane do przyczep o wielkości auta osobowego, ale ich wydajność jest niższa, w związku z czym są rzadziej wykorzystywane.

Na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę?

Prace wiertnicze na potrzeby źródła dolnego wykonywane są przez specjalistyczne firmy. Warto korzystać z usług renomowanych przedsiębiorstw z długoletnim doświadczeniem, ponieważ wszelkie błędy będą miały niekorzystny wpływ na efektywność instalacji grzewczej, a ich ewentualne usunięcie jest wyjątkowo problematyczne.

Wybierając wykonawcę, powinniśmy dowiedzieć się, czy zapewnia wszystkie niezbędne świadczenia, takie jak projekt geologiczny czy dokumentację wykonawczą. Niektóre firmy rezygnują z tego, by obniżyć cenę usługi, co może znacząco odbić się na jakości wykonania. Warto też zapytać o szczegóły dotyczące gwarancji na wykonane źródło dolne.

Wykonawca na podstawie dokumentacji powinien zarekomendować nam głębokość oraz liczbę odwiertów, które dostosowuje się do mocy wybranej pompy. Pamiętajmy, że jeden głęboki otwór zapewnia znacznie stabilniejszy odzysk niż kilka płytszych dających łącznie tę samą głębokość. Warto też jednak zapewnić pewien zapas, wykonując 10-15% więcej niż zaleca producent.

Przebieg prac wiertniczych

Sposób, w jaki będą wykonywane odwierty dla pompy ciepła uzależniony jest od rodzaju podłoża. W standardowych warunkach prace odbywają się metodą płuczkową. Urobek, czyli pozostałości ziemi, który powstaje w trakcie wiercenie jest wypłukiwany wodą i przenoszony do otworu płuczkowego. Do wykonanych odwiertów opuszcza się sondy geotermalne. Najlepiej, jeżeli wykorzysta się do tego ich własny ciężar, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia. Urządzenie następnie mocuje się np. za pomocą obsypki kwarcowej.

Rury polietylenowe są układane podwójnie, w kształcie litery "U", co zapewnia większą niezawodność połączeń. Na zakończenie wykonuje się próbę ciśnieniową, która pozwala zweryfikować, czy wszystko zostało właściwie wykonane. Wywiercenie 100 metrowego otworu z założeniem orurowania powinno potrwać maksymalnie kilka godzin.

Paweł Kocięba-Żabski

Pompy ciepła

Zobacz wypowiedzi
Nateo

Ekspert firmy

Nateo