Czy ciepły montaż okien poprawi komfort cieplny budynku?

Wybór okien o najlepszych parametrach przenikalności ciepła nie zagwarantuje nam energooszczędności, jeśli stolarka okienna zostanie nieodpowiednio zamontowana.

Źle zamontowane i nieszczelne okna to jedna z kluczowych dróg ucieczki ciepła z pomieszczenia. Dlatego też coraz więcej producentów okien, jak np. firma OknoPlus, przeprowadza dla swoich fachowców specjalne szkolenia z zakresu ciepłego montażu poparte wieloma godzinami zajęć praktycznych. Dzięki wykwalifikowanej ekipie, ciepły montaż zostanie przeprowadzony profesjonalnie, a co za tym idzie strata ciepła przez stolarkę okienną zmniejszy się nawet dwukrotnie, a to w konsekwencji przełoży się na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Ciepły montaż okien

Ciepły montaż okien to trwałe, a przede wszystkim skuteczne uszczelnienie miejsc, gdzie osadzana jest stolarka. W procesie tym stosuje się całą gamę produktów. Oprócz tradycyjnej pianki montażowej, używane są także takie materiały termoizolacyjne jak folie oraz taśmy uszczelniające czy taśmy paroszczelne, paroprzepuszczalne.

Pamiętajmy jednak, że nawet profesjonalne produkty nie przyniosą oczekiwanego skutku, jeśli rama okna nie będzie prawidłowo umieszczona w przekroju otworu ściany.
Specjaliści od ciepłego montażu zwracają szczególną uwagę na jak najdokładniejszą izolację miejsca styku okna z murem. Działanie to ma na celu wyeliminowanie tzw. mostków termicznych, czyli punktów charakteryzujących się słabymi właściwościami termoizolacyjnymi, które mogą doprowadzić do przemarzania, a także zawilgocenia pomieszczeń, w których występują.  Dodatkowo im mostków termicznych jest więcej, tym więcej ciepła ucieka z naszego domu na zewnątrz, co w rezultacie przekłada się na większe koszty zużycia energii.

Produkty do wykonywania ciepłego montażu

Ciepły montaż to proces, w którym wykwalifikowany montażysta wykorzystuje różne rozwiązania, poprawiające komfort termiczny stolarki okiennej. W zależności od oczekiwań prywatnych inwestorów, warunków w jakich przeprowadzane są prace budowlane, czy czynników atmosferycznych, można dobrać indywidualnie odpowiedni system. Na rynku stolarki otworowej jest wiele firm oferujących produkty, które spełniają wszystkie wymogi ciepłego montażu. Należą do nich m.in. Soudal, ISO chemie oraz Illbruck.

Firma Soudal proponuje "Soudal Window System", w którego skład wchodzi szeroka gama pianek poliuretanowych oraz profesjonalnych taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Firma ISO chemie oferuje ISO - BLOCO One. Jest to innowacyjne rozwiązanie w postaci pojedynczej taśmy uszczelniającej działającej na trzech płaszczyznach jednocześnie. Do ciepłego montażu firma Illbruck proponuje z kolei kompleksowy system w postaci taśmy illmod Trio, która uszczelnia płaszczyznę zewnętrzną, środkową oraz wewnętrzną za jednym razem. Co więcej, przy montażu nie ma przeciwwskazań atmosferycznych, co oznacza, iż możemy ją użyć nawet przy trudnych warunkach pogodowych. Dodatkową zaletą taśm rozprężnych jest ich szybki i banalnie prosty montaż, który wymaga tylko jednego kroku, polegającego na ich przyklejeniu do ramy okiennej.

Systemy wykorzystywane przy ciepłym montażu pozwalają na zmniejszenie kosztów zużycia energii, poprawia mikroklimat pomieszczenia oraz zapobiega powstawaniu wokół okien nieestetycznych wykwitów grzybów oraz pleśni. Co więcej, koszty poszczególnych systemów są porównywalne, dzięki czemu nie musimy kierować się ceną a jedynie indywidualnymi potrzebami.

Decydując się na energooszczędny dom pamiętajmy, że by taki był, potrzebne są nie tylko produkty o najwyżej jakości, ale i profesjonalny montaż poszczególnych elementów. By dom stał się dla nas ciepłym azylem, warto podjąć decyzję o ciepłym montażu polecanym przez firmę OknoPlus, którego dokona przeszkolona ekipa montażowa.

Izabela Tryba

Okna, drzwi, rolety i bramy, systemy aluminiowe

Zobacz wypowiedzi
OknoPlus

Ekspert firmy

OknoPlus