Tymi czynnikami są: temperatura na wejściu do pompy ciepła (temperatura uzyskana z dolnego źródła) i temperatura zasilania systemu grzewczego. W związku z tym, jeżeli dolne źródło jest podatne na niskie temperatury powietrza zewnętrznego i inne konsekwencje mroźnej zimy to będzie ona miała również negatywny wpływ na sprawność pompy ciepła.
W tym miejscu należy postawić kolejne pytanie: jaki rodzaj dolnego źródła jest najmniej uzależniony od warunków zewnętrznych?
Na pewno źródła sztuczne, czyli: ścieki, ciecze i gazy ogrzewane podczas procesów technologicznych. Jakkolwiek źródła sztuczne mają stosunkowo wysoką temperaturę, która ponadto nie jest uzależniona od pory roku, są one rzadko wykorzystywane. Do domów jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej najczęściej mamy możliwość wykorzystania źródeł naturalnych, których temperatura zależy zarówno od ich rodzaju, jak i pory roku, i są to: woda gruntowa (8-12oC), woda powierzchniowa i grunt (-3 do 5oC), powietrze (-20 do 300C).
Spośród źródeł naturalnych (odnawialnych) najmniej podatnym na warunki zewnętrzne będzie dolne źródło w postaci kolektora gruntowego pionowego i wody gruntowej ponieważ czynniki zewnętrzne mają znikomy wpływ na grunt poniżej głębokości 10 m. W przypadku takich aplikacji mroźna zima będzie miała znikomy wpływ na sprawność pompy ciepła.
Sezonowe i pogodowe zmiany temperatury powietrza znacznie obniżają sprawność pomp ciepła zasilanych powietrzem zewnętrznym. W przypadku kiedy pompa ciepła jest mocno eksploatowana, a jej sprawność spada w miarę obniżania się temperatury powietrza (dla T poniżej -10°C współczynnik COP wynosi zaledwie 2-3) i konieczne jest zastosowanie dodatkowego źródła ciepła.