Z czego zbudować zbiornik na ścieki?

Podstawą do odpowiedzi na tak postawione pytanie jest wymóg szczelności (nieprzepuszczalności) zbiornika.

Wymóg ten zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
§ 35. Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, doły ustępów nieskanalizowanych oraz urządzenia kanalizacyjne i zbiorniki do usuwania i gromadzenia wydalin pochodzenia zwierzęcego powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne, szczelne przykrycie z zamykanym otworem do usuwania nieczystości i odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

Takiego wymogu nie spełni zbiornik na ścieki (potocznie zwany szambem) wybudowany samodzielnie, szczególnie zaś wykonany z materiałów (elementów) innych niż tworzywa sztuczne, laminaty, beton lub żelbet.

Szczelny będzie zbiornik na ścieki:

  • całkowicie prefabrykowany (laminat, tworzywo sztuczne) starannie wypoziomowany i osadzony;
  • wykonany przez doświadczoną ekipę ze specjalistycznych prefabrykatów betonowych, przy znacznej staranności montażu;
  • wykonany przez doświadczoną ekipę na miejscu, pod warunkiem dokładnego wykonania przy zastosowaniu odpowiedniej mieszanki betonowej oraz sprzętu budowlanego.

Zbiornika na ścieki - szamba - nie należy zatem "budować", tylko powierzyć jego wykonanie (a najlepiej montaż z gotowych elementów) fachowcom.

 

Joanna Ryńska, dziennikarz branżowy

Oczyszczalnie ścieków

Zobacz wypowiedzi

Ekspert firmy