Fiński energooszczędny dom według technologii modułowej

Fiński energooszczędny dom według technologii modułowej

W czerwcu 2010 r. rozpoczęła się budowa pierwszego w Polsce fińskiego domu modelowego. Obiekt został wybudowany przez firmę Fincomfort Polska Oy Sp.k. przedstawiciela marki Finndomo w Polsce. Energooszczędny dom modelowy wybrany został z gotowych projektów dostępnych w katalogach firmy.

Budowa energooszczędnego domu modelowego rozpoczęła się w biurze projektowym we współpracy ze specjalistami z Finlandii. Nakreślono dokładnie wszystkie rysunki architektoniczne oraz wykonawcze każdego elementu budynku. Zaprojektowano wszystkie instalacje zgodnie z technologią domów modułowych Finndomo.

Zastosowanie w budownictwie technologii modułowej pozwala na osiągnięcie znacznych oszczędności materiałowych. Następnie po badaniach gruntowych rozpoczęła się praca na placu budowy. W pierwszym etapie wybudowano fundament specjalnej konstrukcji, który składa się z bloczków
fundamentowych sprowadzonych z Finlandii. Odpowiednio wykonane fundamenty chronią budynek przed działaniem wilgoci gruntowej oraz stanowią jeden z najważniejszych aspektów energooszczędności.

Wszystkie prace wykonywane są zgodnie z projektem oraz harmonogramem. Następnym etapem budowy był montaż wcześniej przygotowanej w Finlandii konstrukcji domu. Razem z elementami domu przyjechała grupa fińskich specjalistów oraz pracowników firmy Finndomo. W czasie montażu modułów domu przeprowadzone zostało szkolenie oraz pokaz dla wszystkich zainteresowanych fińskim budownictwem energooszczędnym. W ciągu dwóch dni wykonano montaż wszystkich modułów ściennych oraz wiązarów dachowych. Następnie konstrukcję pokryto fińską blachodachówką oraz rozpoczęto instalacje izolacji termicznej dachu i stropów.

Ściany wewnętrzne wraz z instalacjami elektrycznymi, wodnymi, sanitarnymi oraz ogrzewaniem powstawały jako ostatni etap budowy. Wszystkie ściany działowe ze względu na aspekty akustyczne wypełniane są wełną kamienną. Elementy wykorzystywane do budowy elementów narażonych na działanie wilgoci lub większego obciążenia wykonywane są ze specjalnych drewnopochodnych belek Kerto-S, które wykazują większą odporność i wytrzymałość niż lite drewno.

Oprócz fińskiej sauny energooszczędny dom modelowy jest wyposażony w nowoczesny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ILTO. Dzięki temu rozwiązaniu zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu zostanie znacząco zredukowane. Straty wynikające z używania wentylacji
grawitacyjnej mogą sięgać nawet 40% całkowitej energii zużywanej do ogrzania domu. Wszystkie domy fińskie posiadają także energooszczędne kominki znajdujące się w ofercie firmy Fincomfort Polska. Piece te posiadają bardzo duże możliwości akumulacji ciepła oraz w długim czasie oddają ciepło do pomieszczenia. Dlatego nawet 5-7kg drewna jest w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu nawet do 24 godzin.

Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe. Zadaniem domu modelowego jest przypomnienie i utwierdzenie opinii o budownictwie drewnianym,
jako nowoczesnym, energooszczędnym, ekologicznym i trwałym. Na całym świecie doceniono już zalety budownictwa drewnianego a dom modelowy Fincomfort, wybudowany wspólnie z wiodącymi firmami z Finlandii i Polski daje gwarancję jakości i dostępności systemu modułowego dla polskiej rodziny.

Fiński energooszczędny dom modelowy wybudowano w ciągu 3 miesięcy. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 151,00 m2 wraz z sauną, która stanowi wyposażenie standardowe.

Parametry przenikalności cieplnej uzyskane dzięki zachowaniu technologii to gwarancja dla inwestora stałych i niskich kosztów utrzymania budynku:

  • Ściany zewnętrzne 0,16W/m2K,
  • Okna 4-szybowe 0,85 W/m2K,
  • Strop górny 0,09 W/m2K,
  • Strop dolny 0,15 W/m2K.

Energooszczędny dom modelowy znajduje się w pobliżu Serocka, pod Warszawą i jest dostępny dla zainteresowanych nowoczesną technologią budownictwa drewnianego.

źródło i zdjęcia: Fincomfort