Mostki termiczne
Nazywa się je mostkami cieplnymi (termicznymi). Mostki termiczne zwiększają straty ciepła, ponadto w tych miejscach ściana może przemarzać, wykrapla się tam wilgoć zawarta w powietrzu, co z kolei może doprowadzić nawet do zagrzybienia ścian. Tworzeniu się mostków termicznych najtrudniej zapobiec w ścianach jednowarstwowych, bo względy konstrukcyjne wymuszają stosowanie nadproży oraz wieńców stropowych z betonu zbrojonego, który ma bardzo
słabe właściwości izolacyjne. Dlatego te elementy dociepla się wkładkami ze styropianu (stosując np. specjalne kształtki pełniące rolę szalunku traconego). Nie jest to jednak rozwiązanie doskonałe.
W ścianach warstwowych różnice w izolacyjności elementów warstwy nośnej nie mają większego znaczenia, bo otula je stosunkowo gruba warstwa materiału izolacyjnego. Znacznie gorsze parametry izolacyjne niż ściana mają okna, a zwłaszcza ich ramy. Ich znaczenie jako mostków termicznych można nieco zmniejszyć w ścianach warstwowych, zakrywając izolacją ich zewnętrzną część.
W ścianach trójwarstwowych straty ciepła nieznacznie zwiększają stalowe kotwy wiążące ścianę nośną i osłonową. Te mostki są bardzo niewielkie (punktowe), ale stal dobrze przewodzi ciepło, a kotew jest co najmniej 4?5 na 1 m2 ściany.
Mostki termiczne mogą być też efektem niestarannego ułożenia warstwy izolacyjnej, ale to już błędy wykonawcze, które omówimy nieco dalej.
opr.: Jarosław Antkiewicz