Jak ochronić dom przed zagrzybieniem ścian?

Kratki nawiewne i wywiewne umieszczone w jednym pomieszczeniu to zasada stosowana w budownictwie biurowym oraz przemysłowym. W budownictwie mieszkalnym umieszcza się jeden nawiewnik lub wywiewnik w danym pomieszczeniu.

Należy także zapewnić swobodny przepływ powietrza z pomieszczeń tzw. ?czystych? do tzw "brudnych?, czyli z salonu do łazienek i kuchni, a nie odwrotnie.

Oczywiście, od zasady tej istnieją odstępstwa, np. w przypadku pomieszczeń wyposażonych w urządzenia posiadające otwartą komorę spalania, czy pomieszczenia pralni, co określone jest odrębny mi przepisami.

Rekuperacja zastosowana w budynku, w którym wystepuje silne wykraplanie się pary wodnej na zimnych ścianach może nie spełnić pokładanych w niej oczekiwań. Dodatkowym czynnikiem powodującym zagrzybienie ścian może być nie tylko zła wentylacja, ale także źle wykonana izolacja przegród zewnętrznych i to ona może być główną przyczyna problemów. Rekuperacja najlepiej sprawdza się w budynkach szczelnych i doskonale zaizolowanych, zapewniając odpowiednia wymianę powietrza.

Ilośc nawiewników powinna być regulowana ich wydajnością. Jeśli zgodnie z projektem instalacji wentylacyjnej do salony należy dostarczyć 100m3 powietrza na godzinę, należy zastosować dwa nawiewniki o wydajności 50m3/h. Wydajnośc nawiewnika określona jest zazwyczaj przez jego producenta. Należy także wziąć pod uwagę, że dobrze wykonany system wentylacyjny działa nieodczuwalnie, czyli nie będzie funkcjonował jak "suszarka? dmuchająca na mokre okno. Przepływ powietrza powinien być niezauważalny dla mieszkańców.

Stąd wniosek - najskuteczniejsza ochrona przed zagrzybieniem ścian to połaczenie doskonałej izolacji zewnętrznej budynku, pozbawionej mostków termicznych oraz prawidłowo zaprojektowany i wykonany system wentylacyjny z odzyskiem ciepła.

Maciej Kosowski, ekspert branżowy

Wentylacja i odzysk ciepła

Zobacz wypowiedzi
Amsel

Ekspert firmy

Amsel