Termoizolacja budynku to oszczędzanie zimą

Termoizolacja budynku to oszczędzanie zimą

Termoizolacja budynku to jednorazowy wydatek, który zwraca się już po kilku latach i dlatego też coraz częściej uwzględniana jest w kosztorysie remontu lub budowy domu.

W okresie zimowym koszty ogrzania budynku nieocieplonego są o kilkadziesiąt procent wyższe niż koszty, które ponosi właściciel domu z ocieplonymi ścianami. Do postawienia na termoizolację budynku powinny skłonić nas nie tylko regularnie wzrastające ceny energii, ale także dbałość o stan środowiska naturalnego.

Dawniej ludzie stawiali bardzo grube ściany i pozostawiali szczelinę powietrzną pomiędzy jej warstwami, aby zapewnić swoim najbliższym jak najlepszy klimat w pomieszczeniach i zwiększyć izolacyjność ścian, mówi Tomasz Zembrowski z firmy Baumit. Od tamtego czasu technologia ocieplania budynków zrobiła milowy krok i aby uzyskać maksymalną izolacyjność ścian stosuje się specjalnie stworzone do tego celu materiały.

Izolowany budynek nie tylko zmniejsza eksploatację ogrzewania w zimie, ale także zapewnia większy komfort latem. Nie sposób nie wspomnieć także o wpływie izolacji budynku na warunki zdrowotne w nim panujące. Ocieplone ściany dużo trudniej zawilgocić, a co za tym idzie ryzyko pojawienia się grzybów jest znacznie mniejsze.

Termoizolacja budynku zwiększa jego wytrzymałość i żywotność, a także podnosi wartość nieruchomości. Ocieplone ściany, połączone ze szczelnymi oknami i sprawną wentylacją to także komfort akustyczny. Zyskujemy zatem nie tylko my, ale również nasze otoczenie.

Metod termoizolacji ścian zewnętrznych, dachów, podłóg oraz stropów jest wiele. O skuteczności izolacji decyduje przede wszystkim grubość warstwy termoizolacyjnej. Do ocieplania budynków stosuje się głównie wełnę mineralną lub styropian, a optymalna grubość warstwy izolacyjnej wynosi zależy od konstrukcji ścian budynku i powinna być kreślona na podstawie obliczeń cieplno-wilgotnościowych.

Ilość traconego przez ściany ciepła jest uzależniona od grubości ściany, ale także od materiału, z którego została wykonana. W nowo powstających budynkach już na etapie projektowania zapadają decyzje dotyczące wyboru metody termoizolacji. Budownictwo energooszczędne, a co za tym idzie realizowanie projektów zapewniających maksymalne obniżenie kosztów ogrzewania jest już faktem, dodaje Zembrowski. Rynek materiałów budowlanych proponuje wiele rozwiązań, ale wybór systemu powinien być poprzedzony konsultacją z architektem, który jest w stanie przewidzieć konsekwencje użycia określonych materiałów.

źródło: www.gp24.pl
zdjęcie: www.pietrucha.pl