"Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa" z firmą Pilkington

W Katowicach i we Wrocławiu odbyło się pierwsze seminarium branżowe "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". Podczas spotkania dyskutowano o tym, jak projektować budynki spełniające obecne wymagania w zakresie efektywności energetycznej, ochrony środowiska, planowania i organizacji budowy, racjonalnego gospodarowania terenem i wodą, a także finansowania.

24 kwietnia w Katowicach i 29 marca br. we Wrocławiu odbyły się seminaria otwierające cykl ogólnopolskich spotkań poświęconych zrównoważonemu projektowaniu obiektów budowlanych. Spotkania zorganizowane w ramach inicjatywy "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa" zgromadziły przedstawicieli podmiotów zaangażowanych w budowlany proces inwestycyjny, tj. architektów, inżynierów, deweloperów i urzędników. Uczestnicy dyskutowali na temat możliwości i ograniczeń stojących przed budownictwem zrównoważonym, wymieniali opinie nt. zintegrowanego projektowania, planowania przestrzennego oraz wzięli udział w praktycznych warsztatach pokazujących jak tworzyć zrównoważone projekty budowlane. Spotkania z cyklu "Zrównoważone projekty budowlane" wspiera merytorycznie Pilkington Polska, producent szkła dla budownictwa.

Szkło, jako materiał budowlany doskonale wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju w budownictwie, szczególnie w takich aspektach jak energooszczędność oraz zdrowie i komfort użytkowników budynku, mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę, Szkło Architektoniczne, NSG Group. Produkty szklane wykorzystywane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym, gdzie istotne jest, aby użyte materiały minimalizowały straty ciepła (szyby energooszczędne), jak i w biurowcach, gdzie ważniejszym czynnikiem jest to, aby latem ograniczyć potrzebę klimatyzacji (szkło przeciwsłoneczne). Szkło pozwala też zwiększyć wartość budynku w aspekcie zdrowia i komfortu użytkowników. Wykorzystane na fasadzie umożliwia oświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem dziennym, a także zapewnia widok na zewnątrz. Odpowiednio dobrany rodzaj szkła zapewnia też dobrą izolację akustyczną.

Seminarium we Wrocławiu poświęcone było planom budowy wzorcowego osiedla, które powstanie na Nowych Żernikach. Wzięli w nim udział przedstawiciele wrocławskiego Urzędu Miasta i Politechniki Wrocławskiej, a także Dolnośląskiej Izby Architektów oraz wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich. W drugiej części seminarium odbyły się warsztaty przygotowane przez Arup i APA Wojciechowski, które przybliżyły uczestnikom tematykę zrównoważonego projektowania z uwzględnieniem potrzeb w zakresie efektywności energetycznej budynku, ochrony środowiska, planowania i organizacji budowy, a także racjonalnego gospodarowania terenem i wodą.

Tematyka seminarium w Katowicach dotyczyła organizacji przestrzeni miejskiej i realizowanych w mieście projektów, takich jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, czy budowa pierwszego w Polsce biurowca pasywnego. W dyskusji udział wzięli m.in.: architekt miasta Katowice Michał Buszek, Mirosław Czarnik - Prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego, architekt Tomasz Konior, architekt Ryszard Jurkowski, Jolanta Lessig - Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę, Szkło Architektoniczne, NSG Group i architekt Sławomir Kostur - projektant pierwszego pasywnego biurowca w Polsce, który powstaje obecnie na terenie Euro Centrum.

Uczestnicy spotkania zauważyli, że projektując zrównoważone biurowce zbyt mało uwagi poświęca się wnętrzom, a często spotykane tzw. open space?y nie sprzyjają ergonomii pracy. Przegrody ze szkła pomagają stworzyć we wnętrzach środowisko przyjazne dla użytkowników budynków tłumaczyła w czasie dyskusji Jolanta Lessig. Komfort pracy można podnieść wykorzystując we wnętrzu biurowca ścianki działowe ze szkła o podwyższonych parametrach akustycznych.

Przedmiotem praktycznych warsztatów, które w Katowicach prowadzone były przez Buro Happold i architekta Tomasza Koniora pod hasłem "Myśleć miastem", były rozwiązania umożliwiające stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej w centrum Katowic. Uczestnicy zgodzili się, że podstawą planowania w mieście jest dobry biznes plan, a przestrzeń publiczna buduje jakość życia w każdym mieście.

Coraz większa świadomość potrzeby stosowania reguł zrównoważonego rozwoju w budownictwie wpływa na rozwój technologii, dzięki którym budynki stają się przyjazne dla ludzi i środowiska a ich koszty eksploatacji ulegają obniżeniu. W branży szklanej prowadzone są intensywne prace nad rozwojem technologii solarnych, umożliwiających pozyskiwanie darmowej energii słonecznej. Co prawda spowolnienie gospodarcze spowodowało, że zapotrzebowanie na technologie solarne nie jest tak duże jak prognozowano, jednak bez wątpienia już w niedalekiej przyszłości alternatywne źródła energii będą powszechnie wykorzystywane, zarówno w budownictwie biurowym, przemysłowym, jak i mieszkaniowym, podsumowała Jolanta Lessig.

Seminaria we Wrocławiu i Katowicach zainicjowały III edycję ogólnopolskich spotkań, które odbywają się w ramach cyklu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". Jego inicjatorem i sponsorem jest firma RD bud. Celem projektu jest pogłębianie świadomości na temat projektowania budynków zrównoważonych, poprzez inicjowanie branżowej dyskusji wśród wszystkim stron zaangażowanych w proces inwestycyjny.

Najbliższe seminarium odbędzie się 15 maja w Trójmieście. Kolejne zaplanowano w Poznaniu (25 września br.), Łodzi (23 października br.) oraz w Warszawie (pod koniec listopada br.).

źródło i zdjęcie: Pilkington Polska