Domy szkieletowe sposobem na energooszczędność

Domy szkieletowe sposobem na energooszczędność

Ostatnia wyjątkowo mroźna zima w połączeniu z wciąż drożejącymi źródłami energii  skłania wiele osób do zainteresowania się budownictwem energooszczędnym. Jednak myślenie w  tym kierunku już nie tylko spowodowane jest o wiele niższym zużyciem energii, ale także w coraz większym stopniu aspektami ekologicznymi oraz życia zgodnego z naturą.

Jedną z najbardziej powszechnych technologii spełniającą oba założenia jest budownictwo drewniane w konstrukcji szkieletowej. Technologia szkieletowa opiera się na konstrukcji drewnianej, która wypełniona jest warstwą izolacji z wełny mineralnej lub drzewnej. Od wewnętrznej strony ściana zazwyczaj wykończona jest płytą gipsową, a po stronie zewnętrznej elewacją, która w zależności od naszych upodobań, może być wykonana w formie tynku, kamieni, okładziny drewnianej czy nawet układana z bali.

Jedną z największych zalet domów drewnianych jest uzyskiwanie bardzo dobrych parametrów termicznych przy stosunkowo małej grubości ściany. Musimy jednak pamiętać, że technologia szkieletowa jest bardzo wysublimowana oraz zaawansowana technicznie. Budowa takiego domu wymaga ogromnej wiedzy nie tylko z zakresu fizyki budowli, ale również znajomości właściwości drewna oraz materiałów drewnopochodnych.

Rzecz najważniejsza...

Najważniejszą rzeczą w przypadku budownictwa drewnianego jest znalezienie odpowiedniej firmy, specjalizującej się w budowach domów szkieletowych. Tak więc w pierwszej kolejności przy wyborze wykonawcy musimy zwrócić uwagę na firmy, które posiadają duże doświadczenie oraz zespół inżynierów lub prawdziwych fachowców odpowiadających ściśle za konkretne zagadnienia budynku.

Pod żadnym pozorem nie możemy  kierować się tylko ceną w sytuacji, gdy na rynku istnieje niewiele firm, które  naprawdę w fachowy sposób zajmą się naszym domem. Nawet niewielkie odstępstwa od zasad mogą mieć duży wpływ na trwałość i poprawną izolacyjność domu, tak więc szukajmy specjalistów, a nie przysłowiowej ?złotej rączki?.