Wybieramy dom energooszczędny

Wybieramy dom energooszczędny

Najważniejszą cechą budynków energooszczędnych jest podporządkowanie wszystkich rozwiązań budowlanych i instalacyjnych wymaganiom niskiego zużycia energii. Dobrze zaprojektowany budynek - dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii i urządzeń - może gwarantować zużycie energii na poziomie nawet o 50% niższym niż w domach budowanych w tradycyjny sposób. Jest to oszczędność zarówno natury ekonomicznej, jak i społecznej.

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz dostępność odnawialnych źródeł energii sprawiają, że domy energooszczędne, wyposażone w kompleksowe instalacje i rozwiązania technologiczne, stają się coraz bardziej popularne. Zrównoważone wykorzystanie odnawialnych źródeł energii nie ingeruje bowiem w przyrodę i pozwala inwestorom na znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

Idea budownictwa energooszczędnego opiera się na wykorzystaniu najnowszych technologii budowlanych, które ogromny nacisk kładą na minimalizację strat energii oraz wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii. Jedną z nich jest system wentylacji z rekuperacją, który - dbając o klarowność powietrza - zapobiega wielu chorobom o podłożu alergicznym. Pomieszczenia, w jakich przebywamy na co dzień, a dokładnie powietrze którym oddychamy, nie jest wolne od szkodliwych substancji, takich jak pyły, gazy czy drobnoustroje.

Wykorzystywane w projektach ArtHauss centrale wentylacyjne OPTIMAL firmy DOSPEL umożliwiają doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz oraz odprowadzenie powietrza zużytego, przy jednoczesnym odzyskaniu energii cieplnej. Taka cyrkulacja możliwa jest dzięki metodzie rekuperacji, która polega na ogrzaniu powietrza chłodniejszego powietrzem cieplejszym, pozyskanym z pomieszczeń.

Centrala wentylacyjna OPTIMAL tak jak większość produktów firmy DOSPEL, jest doskonałą alternatywa dla droższych systemów innych producentów. W standardzie otrzymujemy bowiem rekuperator o dużej wydajności, silniki prądu stałego, elektroniczny sterownik z programatorem tygodniowym, filtry klasy EU-4 oraz system przeciwzamrożeniowy.

Dzięki tworzywowemu wymiennikowi krzyżowo-przeciwprądowemu centrala osiąga sprawność odzysku ciepła aż do 95%. Co istotne, w tak zaprojektowanym systemie, dzięki całkowitej separacji powietrza od gruntu, nie występują problemy z pleśnią, bakteriami czy nieprzyjemnymi zapachami.

Równie ważnym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych są panele fotowoltaiczne, dzięki którym pozyskiwanie energii staje się proste i pozwala w znacznym stopniu ograniczyć konieczność korzystania z konwencjonalnych źródeł. Łatwe w obsłudze baterie słoneczne zapewniają ilość prądu wystarczającą do utrzymania stałego oświetlenia i funkcjonowania domowych sprzętów AGD I RTV.

W oparciu o pobraną bezpośrednio z otoczenia energię funkcjonuje również pompa ciepła. Podłączona za pomocą specjalnego modułu do standardowej instalacji centralnego ogrzewania, niezależnie od pory dnia, roku czy minusowej temperatury, akumuluje nagromadzoną w powietrzu energie słoneczną. We wszystkich domach ArtHauss, poza wymienionymi wcześniej urządzeniami, zastosowano także - funkcjonujące na kształt małej elektrowni - turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu. Ich prosta budowa oraz cicha i efektywna praca sprawiają, że nadają się do zainstalowania w terenie zabudowanym.

Aspektem domu energooszczędnego, o którym nie można zapomnieć jest zastosowanie stolarki okiennej i drzwiowej, opartej na systemie profili PCW. To właśnie dzięki ograniczeniu przenikalności ciepła, domy energooszczędne ArtHauss uzyskują tak dobre parametry izolacyjne. Funkcjonalność rozwiązań architektonicznych, przy jednoczesnej optymalizacji wydatków, zapewnia także system rynnowy, który umożliwiając sprawny przepływ wody chroni dom przed zawilgoceniem, nawet w czasie bardzo ulewnych deszczy.

Decydując się na budowę domu energooszczędnego warto pamiętać, że sam projekt nie gwarantuje tego, że budynek będzie faktycznie zużywał mało energii. Warunkiem koniecznym jest zastosowanie odpowiednich instalacji i sumienna realizacja detali konstrukcyjnych. Z tego względu budowę tak istotnej inwestycji warto powierzyć fachowcom o wieloletnim doświadczeniu.

Nierzetelna ekipa budowlana i niedopatrzenia wykonawcze mogą w znacznym stopniu zmniejszyć właściwości izolacyjne materiałów, a co za tym idzie, uniemożliwić osiągnięcie oczekiwanych efektów. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, firma ArtHauss wszystkie kwestie związane z budową, począwszy od przygotowania projektu przez zdobycie pozwolenia na budowę aż po montaż, załatwia w imieniu inwestora. W ten sposób firma ArtHauss oszczędza swoim klientom niepotrzebnych stresów i w jak najkrótszym czasie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów, zbudować ich dom marzeń. Szybki, bo zaledwie 7 - dniowy montaż stalowej ocynkowanej konstrukcji, pozwala ukończyć całą budowę w ciągu miesiąca. To jedna z wielu zalet nowoczesnych energooszczędnych domów - powstają szybko, by cieszyć przez lata.

Spostrzeżenia eksperta z branży potwierdzają przekonanie, że budownictwo energooszczędne stwarza ogromne możliwości dla kreatywnych rozwiązań. Funkcjonalność opisanych instalacji, wdrożonych we wszystkich projektach domów ArtHauss, to dowód na to, że idealne połączenie zdobyczy technologii i potencjału natury pozwoliło stworzyć inteligentne domy przyszłości.

opr.: Sebastian Myśliwiec, ARTHAUSS Polska
zdjęcie: ARTHAUSS Polska